Tydzień Kreatywności w Katowicach w ramach Europejskiego Miasta Nauki. Warsztaty, sesje i miejskie gry terenowe
Tydzień Kreatywności (14–20 października) to już 41. tydzień tematyczny w ramach 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W ciągu tych 7 dni odbędzie się ponad 60 wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Tydzień Kreatywności będzie doskonałą okazją do rozwijania swoich pasji i talentów, a zaplanowane wydarzenia będą skłaniały do refleksji nad rolą twórczości w naszym codziennym życiu.
Tydzień Kreatywności w Katowicach
Przed nami Tydzień Kreatywności w Katowicach - Europejskim Mieście Nauki 2024. 41. tydzień tematyczny w ramach 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 rozpocznie się 14 października i potrwa do 20 października.
Katowice są stosunkowo młodym miastem, a historia ich powstania i rozwoju związana jest z postępem i kreatywnością. Dzięki kreatywności i umiejętności adaptacji dzisiejsze Katowice również potrafiły odnaleźć się w nowej rzeczywistości, stawiając na rozwój szeroko rozumianej kultury, czego symbolem jest Strefa Kultury z siedzibą NOSPR-u, MCK-iem i Muzeum Śląskim. Natomiast patrząc w przyszłość, inwestujemy w nowe technologie, tworząc w naszym mieście przestrzeń dla tej gałęzi przemysłu w postaci hubu gamingowo-technologicznego. mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Wśród wydarzeń Tygodnia Kreatywności znajdziemy międzypokoleniowe warsztaty „Połączeni kreatywnością”, podczas których dzieci i seniorzy wspólnie tworzą historię, muzykę i sztukę (poniedziałek w Teatrze Korez). Odbędą się także warsztaty ozdabiania ubrań i artystycznego szycia, scrapbookingu oraz tworzenia kartek i broszek (poniedziałek, piątek - Biblioteka Główna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz niedziela - Kato Science Corner).
Kreatywne warsztaty obejmą również fotografię (środa - Kato Science Corner), budowanie miasta z klocków Lego (sobota w Kato Science Corner i niedziela w Muzeum Śląskim) oraz Art journaling (sobota w Kato Science Corner). Będą też warsztaty zero waste obejmujące m.in. tworzenie naturalnych izotoników z owoców (piątek w Kato Science Corner), a także planszówki (niedziela w Kato Science Corner).
Nowość i użyteczność, takie wymiary twórczości wydają się dobrze opisywać jej efekty w kontekście organizacji. Czasem dotyczą twórczej strategii - jak pisze prof. Dyduch, czasem obustronności - jak opisuje ją prof. Bratnicka, a czasem funkcjonowania w codziennej rzeczywistości biznesowej. Bez twórczości trudno odnaleźć się w świecie nauki, gdzie stawianie pytań, prowadzenie badań i analiza otrzymanych wyników bez tego wyjątkowego pierwiastka kreatywności staje się jedynie odtwarzaniem wiedzy, tak zresztą czyni dzisiejsza sztuczna inteligencja - pytanie jednak jak długo jeszcze. Dlatego cieszmy się naszą, ludzką kreatywnością, bo wciąż jest ona wyróżnikiem świata ludzi. mówi dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kurator Tygodnia Kreatywności
W ramach Tygodnia Kreatywności odbędzie się również szereg wykładów i sesji na temat finansów, sztucznej inteligencji, inwestycji, śląskiego ducha przedsiębiorczości czy słów używanych przez młodzież. Przenośny festiwal literacki skupi się na tematyce kreatywnego pisania (czwartek w Kato Science Corner), a festiwal FestSlow przyciągnie miłośników rękodzieła, sztuki i slow fashion (sobota na placu Andrzeja).
Natomiast w sobotę (Murcki) i niedzielę (Giszowiec) odbędą się miejskie gry terenowe, które w nieszablonowy sposób pomogą poznać te dzielnice.
Więcej informacji na stronie: miastonauki.pl/tydzien-kreatywnosci.
Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej to miano nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r.
22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są:
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.