Uczestnik Powstania Warszawskiego z Katowic. Upamiętniono Janusza "Kmicica" Nikodemskiego [Zdjęcia]
W czwartek, 1 sierpnia 2024, w Katowicach odbyła się uroczystość upamiętnienia Janusza "Kmicica" Nikodemskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, który pochodził z naszego miasta. Organizatorzy, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, oznaczyli nagrobek powstańca symbolem „Grób weterana walk o wolnośc i niepodległość Polski”.
Janusz "Kmicic" Nikodemski
W trakcie uroczystości złożono na grobie wieńce, a także zmówiono modlitwę w obecności żołnierzy, którzy pełnili wartę honorową. Miasto Katowice reprezentował wiceprezydent Waldemar Bojarun.
Przypomnijmy, że Janusz Nikodemski urodził się 20 września 1928 roku w Katowicach, jako syn Henryka i Janiny z domu Muszyńskiej. Do 1939 roku mieszkał w Katowicach, gdzie ukończył pięć klas szkoły powszechnej. W 1940 roku, po wysiedleniu, jego rodzina przeniosła się do Warszawy. W latach 1942-1943 zaangażował się w działalność konspiracyjną, zajmując się początkowo kolportażem ulotek i materiałów prasowych.
Od 1943 roku był członkiem Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Kmicic”. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu AK „Kuba” – „Sosna” Batalion „Chrobry I”, w plutonie bojowym por. Władysława Jachowicza „Konar”, a następnie w plutonie por. Stanisława Dąbrowskiego „Grzywa”. Brał udział w walkach na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu. 5 października 1944 roku, wraz z całym oddziałem, dostał się do niewoli niemieckiej. Początkowo przebywał w Stalagu Lamsdorf, następnie w Stalagu IV-B Mühlberg, skąd został skierowany do przymusowej pracy w fabryce samolotów w Brockwitz. W maju 1945 roku, podczas ewakuacji załogi fabryki, został wyzwolony przez armię amerykańską.
Po wyzwoleniu, razem z kolegą, udał się do Włoch, aby dołączyć do 2. Korpusu Wojska Polskiego. Od 1 lipca 1946 roku do 8 stycznia 1947 roku służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich na stanowisku kancelisty. Po kilku miesiącach oczekiwania na repatriację w Anglii, w styczniu 1947 roku powrócił do kraju.
Studia wyższe I stopnia rozpoczął w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, które ukończył w 1952 roku. Karierę zawodową rozpoczął w Biurze Organizacji Rachunkowości jako aspirant, a po jego likwidacji pracował w Centrali Nasiennej jako główny księgowy. Po odpracowaniu nakazu pracy w 1955 roku, znalazł zatrudnienie w Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego. Kontynuował naukę w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach, uzyskując w 1963 roku dyplom magistra ekonomii.
Był członkiem Związku Powstańców Warszawskich oraz Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Zmarł 30 marca 2022 roku w Katowicach.
Za swoje zasługi został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym:
- Krzyżem Walecznych,
- Krzyżem Armii Krajowej,
- Medalem Wojska,
- Medalem Zwycięstwa i Wolności,
- Srebrnym Krzyżem Zasługi,
- Złotym Krzyżem Zasługi,
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Warszawskim Krzyżem Powstańczym,
- Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju,
- Medalem „Pro Memoria”,
- Odznaką Tysiąclecia
- oraz Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego.`