Uczniowie z Katowic uczą się zawodu w Chorwacji
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. J. Ziętka w Katowicach wyjechali na staże do Chorwacji. W Dalmacji uczą się zawodu i zdobywają pierwsze doświadczenia z tym związane. Przy okazji szkolą swój angielski. Oczywiście młodzież ma też okazję zwiedzić ten piękny kraj.
Uczniowie szkolą się w Dalmacji
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Katowicach, od 7 do 18 października 2024 roku, mają wyjątkową okazję uczestniczyć w zagranicznych stażach krótkoterminowych w malowniczym chorwackim mieście Split. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu FERS „Ucz się i poznawaj świat” dofinansowanego przez Unię Europejską, którego celem jest rozwój kompetencji zawodowych i językowych młodzieży poprzez międzynarodowe doświadczenia oraz nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami branży z innych krajów.
Do Splitu wyruszyła grupa uczniów kształcących się na kierunkach technik usług fryzjerskich, technik ogrodnik oraz fryzjer. Wyjazd ten nie tylko rozwija ich wiedzę praktyczną, ale także umożliwia poznanie innowacyjnych metod pracy stosowanych w zagranicznych zakładach fryzjerskich i ogrodniczych.
W trakcie pobytu nasi uczniowie mają okazję pracować w lokalnych zakładach fryzjerskich oraz firmach ogrodniczych, co pozwala na bezpośredni kontakt z chorwackimi specjalistami z tych branż. Praca w nowym środowisku umożliwia uczestnikom poznanie odmiennych technik i narzędzi, z których na co dzień korzystają ich chorwaccy mentorzy. mówią koordynatorzy projektu, Kamil Tomczyk i Monika Ptak
Staż w Splicie okazał się nieocenionym doświadczeniem dla naszych uczniów. Uczestnicy nie tylko doskonalą swoje umiejętności zawodowe, ale także podnoszą kompetencje w zakresie języka angielskiego oraz nawiązują międzynarodowe kontakty zawodowe. Poza pracą zawodową, młodzież poznaje także tradycję i kulturę Chorwacji, zwiedza Split oraz okolicznych miejscowości, takich jak Makarska, czy Park Narodowy Krka. dodają koordynatorzy
Wyjazd do Splitu w ramach projektu FERS „Ucz się i poznawaj świat” daje uczestnikom nie tylko cenne doświadczenia zawodowe, ale także pozwala na rozwój osobisty i kulturowy. Uczniowie już wkrótce wrócą do Polski z nowymi umiejętnościami, pomysłami oraz zapałem do dalszej nauki i pracy w swoich zawodach.
Koordynatorzy projektu:
- Kamil Tomczyk,
- Monika Ptak.