Unifokalizacja już nie tylko za granicą! Skomplikowaną operację u 7-miesięczniej Julci przeprowadzili lekarze z Katowic

7-miesięczna Julka 2 tygodnie temu przeszła w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka bardzo skomplikowaną operację, jaką jest unifokalizacja. Dziewczynka w ostatnich dniach w dobrej formie opuściła już szpital.

Unifokalizacja w Katowicach
To kolejna udana unifokalizacja jednoetapowa przeprowadzona na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Operacja do tej pory wykonywana tylko poza granicami Polski, staje się dostępna w katowickiej placówce.
Unifokalizacja to zabieg wytworzenia nowego łożyska płucnego z kolaterali aortalno-płucnych zwanych MAPCAS. To bardzo złożona, typowo mikrochirurgiczna operacja. U Julki przeprowadzono ją łącznie z operacją skorygowania wewnątrz sercowej wady – ubytku międzykomorowego z atrezja zastawki płucnej.
To już 7 zabieg unifokalizacji przeprowadzony w GCZD. Pierwszą taką operację wykonano w Katowicach w grudniu 2022 r.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka to jeden z czołowych polskich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej. W katowickim szpitalu prowadzony jest pierwszy w Polsce program rekonstrukcji tętnic płucnych. W programie leczeni są pacjenci z wszystkimi rodzajami patologii łożyska płucnego, w tym wymagający m.in. wielopoziomowego zwężenia tętnic płucnych oraz unifokalizacji tętnic płucnych.
W ramach programu pracuje interdyscyplinarny zespół pod przewodnictwem kardiologa prof. dr. hab. n. med. Jacka Kusy oraz kardiochirurga dr. n. med. Grzegorza Zalewskiego. W skład zespołu wchodzą lekarze specjaliści z zakresu kardiochirurgii dzieci i dorosłych, kardiologii, kardioanestezjologii, neonatologii oraz innych specjalizacji. W ramach zespołu pracuje też wysoko wykwalifikowany zespół pielęgniarstwa operacyjnego i intensywnej terapii kardiologicznej.
Julka to pierwsza pacjentka oficjalnie leczona w ramach programu, ale już siódma wymagająca unifokalizacji. Dotychczas w programie wykonano też kilkanaście wielopoziomowych rekonstrukcji tętnic płucnych u pacjentów jedno i dwu komorowych. W ramach programu działa również pracownia wewnątrznaczyniowych interwencji kardiologicznych.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
GCZD w Katowicach
W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych, który uzyskał pozytywną opinię polskiej i amerykańskiej komisji akredytacyjnej. Prowadzone jest również kształcenie przed i podyplomowe, w tym specjalizacje, staże oraz kursy specjalistyczne w zawodach medycznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci. Szpital posiada Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia, Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością 9001 oraz Certyfikat „Czyste Leczenie”. Placówka spełnia także standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), posiadając tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku.
Szpital jest również laureatem wielu prestiżowych nagród, otrzymał m. in.:
- tytuł „Bezpieczny Szpital 2015”
- oraz „Markę Śląskie 2018”.
Placówka zatrudnia ponad 1000 pracowników.
Zobacz także
![Leoś na Święta wraca do domu. 15-miesięczny chłopiec przeszedł jedyną taką w Polsce operację w GCZD w Katowicach [Wideo, zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/DSC06169-2_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Leoś na Święta wraca do domu. 15-miesięczny chłopiec przeszedł jedyną taką w Polsce operację w GCZD w Katowicach [Wideo, zdjęcia]
![Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/DSC04888_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]
