Urodzinowa pocztówka SUM. To już 75 lat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
W siedzibie rektoratu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyło się uroczyste odsłonięcie urodzinowej kartki SUM. 20 marca, dokładnie 75 temu, ówczesne władze podjęły decyzję o powołaniu w naszym regionie uczelni medycznej, obecnie największej uczelni medycznej w kraju.
Pocztówka na 75-lecie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach obchodzi swoje 75. urodziny. Dokładnie 20 marca 1948 roku ówczesne władze podjęły decyzję o powołaniu wyższej szkoły medycznej na Śląsku.
Z okazji 75-lecia Śląskiego Uniwersytetu Poczta Główna S.A. specjalnie wydała kolekcjonerską pocztówkę z widokiem campusu w Rokitnicy, kolebki Uniwersytetu oraz ze zdjęciami trzech wybitnych rektorów:
- prof. Zbigniewa Hermana,
- prof. Franciszka Kokota
- oraz prof. Zbigniewa Religi.
Co ciekawe prof. Kokot był studentem pierwszego rocznika studiującego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Obaj z prof. Hermanem przeprowadzili Uniwersytet przez trudne czasy stanu wojennego, prezentując godną, etyczną postawę, wspierając studentów. Profesorowie Ci byli nie tylko wybitnymi lekarzami, naukowcami przecierającymi szlaki innym, ale twórcami pionierskich metod leczenia, podręczników, z których uczyły się pokolenia przyszłych lekarzy, postaciami godnymi naśladowania. mówi rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Agata Pustułka
Prof. Religa, który za zaproszenie prof. Stanisława Pasyka przyjechał na Śląsk do ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, gdzie przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca. Pokazał studentów SUM, że to, co jest niemożliwe, znajduje się w zasięgu ich ręki. Trzeba tylko wizji i odwagi. Tych cech mu nie brakowało.
Odsłonięcie historycznej pocztowej kartki odbyło się 20 marca w Sali Senatu SUM w obecności władz uczelni. Klaudiusz Hercig dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w imieniu Wiesława Włodka, wiceprezesa zarządu głównego spółki Poczty Polskiej przeczytał list, w którym podkreślił ogromną rolę, jaką odgrywał i odgrywa SUM w podnoszeniu jakości życia mieszkańców województwa śląskiego i nie tylko, a także w kwestii jakości kształcenia.
Jestem niezwykle zadowolony, że dzień naszych urodzin możemy świętować tak ważnym i symbolicznym wydarzeniem. Rektorzy uwiecznieni na pocztowej kartce są wzorami dla kolejnych pokoleń. stwierdził rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Tomasz Szczepański
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W tej chwili na kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach kształci się około 4 500 studentów. Od 10 lat uczelnię kończy największa liczba studentów wśród polskich uczelni medycznych.
SUM kształci lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, analityków medycznych, biotechnologów medycznych, a także specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii, neurobiologii, elektroradiologii, zarządzania ryzykiem zdrowotnym i coachingu medycznego.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM w Katowicach) to uczelnia powołana do życia w 1948 roku, nowoczesna, dbająca o najwyższą jakość kształcenia i stale dostosowująca ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Uczelnia posiada pięć wydziałów zlokalizowanych w Katowicach Ligocie, Zabrzu, Bytomiu oraz Sosnowcu. Wkrótce powstanie też filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej, na kierunku lekarskim.
Od ponad 20 lat Uczelnia prowadzi także studia na kierunku lekarskim prowadzonym w języku angielskim, a od roku akademickiego 2014/2015 również na kierunku lekarsko-dentystycznym. Powstały także studia w języku angielskim na kierunkach: farmacja i biotechnologia medyczna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne i dietetyka.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach kształci doktorantów oraz oferuje kształcenie na studiach podyplomowych, MBA a także szkoleniach i kursach specjalizacyjnych.
SUM uzyskał 3 uprawnienia do nadawania stopnia doktora i 3 uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie: nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinach:
- nauki farmaceutyczne,
- nauki medyczne,
- nauki o zdrowiu.
Wysoki poziom zajęć gwarantuje ponad 1300-osobowa kadra nauczycieli akademickich. Ich wiedza i kwalifikacje doceniane są zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wielu z nich otrzymuje zaszczytne tytuły doktora honoris causa oraz zasiada we władzach europejskich i polskich towarzystw naukowych.