Urzędy w Katowicach będą pracować zdalnie
Pracownicy administracji przechodzą na pracę w trybie zdalnym. Tak będzie między innymi w katowickim Urzędzie Miasta. To efekt rządowych decyzji mających na celu przeciwdziałanie piątej fali pandemii wirusa SARS-CoV-2. Ostatnie dni pokazują, że pandemia znów przybiera na sile.
Apel do pracodawców, obowiązek dla administracji
Sytuacja epidemiczna z tygodnia na tydzień pogarsza się. Zarówno w skali całego kraju, jak również w statystykach naszego województwa przybywa osób zakażonych. Działania mające na celu ograniczenia rozwoju pandemii wprowadza polski rząd. Tym razem Rada Ministrów postanowiła o obowiązkowym przejściu na pracę zdalną wszystkich pracowników administracji.
Chciałem również zaapelować do wszystkich pracodawców w Polsce. Do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy w zakładach pracy, o to, aby w miarę możliwości, na ile to jest w poszczególnych branżach możliwe, ta praca zdalna znowu stała się standardem. mówił w czasie konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski
W Katowicach większość spraw urzędowych załatwimy przez Internet
Wobec takiej decyzji, do wirtualnej rzeczywistości przeniesie się również praca katowickiego Urzędu Miasta. Nie ma jednak jeszcze szczegółowych wytycznych co do funkcjonowania magistratu. Tych należy się spodziewać wraz z wejściem w życie rządowego rozporządzenia.
Czekamy na rozporządzenie, które określi szczegóły. Oczywiście o wszelkich zmianach w funkcjonowaniu Urzędu Miasta Katowice będziemy informować mieszkańców i media niezwłocznie po podjęciu decyzji w tym zakresie. Informacje jak załatwiać sprawy w urzędzie, jak odbywa się obsługa klientów i jakie są ograniczenia w związku z COVID-19 publikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo sugerujemy —tam, gdzie jest to możliwe — załatwianie spraw przez Internet. informuje w rozmowie z WKatowicach.eu, rzecznik katowickiego magistratu, Ewa Lipka.
W zakresie szczepień - nie udzielamy informacji o stanie zdrowia pracowników.
W przypadku jednostek - pytania należy kierować do nich bezpośrednio.
O zdalny tryb pracy zapytaliśmy także inne instytucje. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim nadal będzie można załatwić niektóre sprawy w formule kontaktowej - tak jest między innymi jeśli chodzi o załatwianie paszportu. Tu również praca będzie dostosowywana do konkretnego ministerialnego rozporządzenia, ale wszystko wskazuje na to, że Urzędzie Wojewódzkim wrócą stosowane wcześniej zabezpieczenia epidemiczne.
Należy się spodziewać, że na wizytę w Urzędzie trzeba się będzie umówić telefonicznie bądź przez internetowy formularz. Na pewno będziemy unikać sytuacji, w których ludzie kumulowaliby się w kolejkach. Konieczne będzie dezynfekowanie dłoni, a przy wejściu będzie mierzona temperatura ciała. mówi portalowi WKatowicach.eu, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Alina Kucharzewska
Z kolei w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego obecnie około połowa pracowników będzie pracowała z domu.
Formą dominującą w tym momencie jest więc forma hybrydowa. Oczywiście zdrowie pracowników jest najważniejsze i zachowywane są wszystkie zasady bezpieczeństwa, ale należy pamiętać, że Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zarządza siecią szpitali, kluczowych w czasie pandemii, czy funduszami europejskimi, na które czekają mieszkańcy naszego województwa. Te najważniejsze zadania trzeba realizować w formie stacjonarnej. Zdalnie będzie pracować około 50-60% pracowników. mówi w rozmowie z dziennikarzem WKatowicach.eu, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Sławomir Gruszka
O przejściu na zdalny tryb pracy decyduje także coraz więcej instytucji i firm. Wchodząc do wielu placówek kulturalnych trzeba także posługiwać się tzw. Europejskim Certyfikatem Covidowym, a więc udowodnić, że jest się osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi.