Uwaga na oszustów! Seniorzy w Katowicach wciąż są oszukiwani popularnymi metodami!
O metodach oszustw "na wnuczka", "na policjanta" czy "na notariusza" słyszymy od wielu lat. Większość z nas wie już, że nie można ufać każdemu, kto kontaktuje się z nami telefonicznie, internetowo lub puka do drzwi naszego mieszkania. Wciąż jednak nie brakuje osób, zwłaszcza starszych, które dają się złapać na złodziejskie triki, zwiedzione strachem lub innymi emocjami. Nawet jeśli sytuacja wygląda bardzo wiarygodnie, nie można zapominać o ostrożności i weryfikacji tego, z kim rozmawiamy.
Oszuści w Katowicach nie mają wakacji!
Katowiccy policjanci alarmują, że przestępcy wciąż działają, a ich celem są najczęściej seniorzy. Od początku roku 22 najstarszych mieszkańców Katowic padło ofiarą oszustów i straciło swoje oszczędności. To dane, które powinny skłonić nas do refleksji i działania. Najczęściej stosowane przez oszustów metody to „na wnuczka” oraz „na lekarza”.
Niestety oszuści często wykorzystują bardzo wiarygodne dane, które zdobywają wcześniej - dotyczące rodziny czy sytuacji życiowej osób, które próbują oszukać. Te metody są tym bardziej niebezpieczne, że często wywołują u nas strach, czy jakieś inne skrajne emocje. Oszuści powołują się często na konieczność pomocy komuś z naszej najbliższej rodziny, albo mówią o konieczności zabezpieczenia oszczędności. W takich sytuacjach często ludzie, a zwłaszcza osoby starsze, reagują bardzo szybko, emocjonalnie, bez zastanowienia. mówi nam asp. Jakub Nogieć z katowickiej policji
Metoda „na wnuczka”
Metoda „na lekarza”
Tego typu oszustwa nadal są w Katowicach problemem. Prowadzimy często takie sprawy. Warto więc przestrzegać swoich najbliższych, by przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, zapytali o poradę kogoś z rodziny, albo zwerysfikowali informacje dzwoniąc na policję. Nie trzeba się obawiać, że nasz telefon do policjantów zostanie uznany za nieuzasadniony. My zawsze będziemy się starać sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z oszustem. zapewnia w rozmowie z nami asp. Jakub Nogieć
Metoda na policjanta
Czasem zdarza się, że to właśnie zaufanie do policjantów jest wykorzystywane przez oszustów. W tym przypadku też da się uchronić przed oszustwem.
Należy pamiętać, że policjanci nie kontaktują się z ludźmi telefonicznie - kiedy chcą nas o czymś zawiadomić, albo mają jakąś sprawę, to raczej osobiście przychodzą do naszych domów i się legitymują. Każdy policjant posiada swój numer, który da się zweryfikować dzwoniąc do Komendy Miejskiej Policji lub pod alarmowy numer 112. Od nikogo policjanci nie żądają też pieniędzy - jeśli ktoś podaje się za policjanta i prosi nas o pieniądze, to natychmiast powinniśmy się zorientować, że jesteśmy oszukiwani. podkreśla w rozmowie z WKATOWICACH.eu, asp. Jakub Nogieć
Warto pamiętać, by używać wyłącznie swojego telefonu i samodzielnie wybierać numer na policję - oszuści czasem symulują połączenie z komisariatem, wybierając inny numer lub proponując skorzystanie ze swojego urządzenia.
Jak się chronić?
- Nie odbieraj nieznanych numerów.
- Upewnij się, że Twoi bliscy nie odbierają telefonów z nieznanych numerów, szczególnie tych zagranicznych lub zastrzeżonych.
- Ograniczone zaufanie. Zachęć bliskich do ograniczonego zaufania do rozmówców telefonicznych. Powinni więcej słuchać, a mniej mówić, aby nie ujawniać swoich poufnych danych (PESEL, numer PIN do karty bankowej, hasło do kont bankowości internetowej, dane bliskich, numer telefonu komórkowego).
- Przerywaj podejrzane rozmowy. Przypomnij bliskim, że zawsze mogą przerwać rozmowę, aby zweryfikować informacje poprzez wykonanie telefonu do bliskich lub pod numer 112.
- Nie przekazuj pieniędzy nieznajomym. Ostrzeż bliskich, aby nigdy nie przekazywali pieniędzy obcym osobom i nie wykonywali ich poleceń.
- Reaguj na podejrzane sytuacje. Jeśli ktoś podaje się za policjanta i prosi o pieniądze, należy natychmiast wezwać pomoc, krzycząc: „Złodziej, na pomoc!”. Prawdziwa policja nigdy nie żąda pieniędzy.
Zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Katowiccy policjanci wzywają do czujności i rozwagi. Każdy z nas może pomóc w walce z oszustami, ostrzegając swoich bliskich i edukując ich na temat bezpiecznego korzystania z telefonu. Pamiętajmy, że nasza czujność może uchronić naszych najbliższych przed utratą oszczędności życia. Bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów.