W Katowicach powstaną mieszkania wspomagane dla seniorów!
Katowice utworzą dwa mieszkania wspomagane, które mają zapewnić wsparcie 11 katowickim seniorom. 26 września Rada Miasta Katowice wyraziła zgodę na pozyskanie w tym celu lokali mieszkalnych przy ul. Pijarskiej.
W Katowicach powstaną mieszkania wspomagane dla seniorów
Liczba seniorów rośnie. Nie każdy jednak jest na tyle sprawny, by żyć samodzielnie. Dlatego Katowice utworzą dwa mieszkania wspomagane. Opiekę znajdzie w nich 11 osób w wieku senioralnym.
W Katowicach zapewniamy seniorom szerokie wsparcie. W 2023 roku na ten cel wydaliśmy 63 mln zł, tworząc m.in. warunki do rozwoju ich aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym. Dlatego seniorzy mogą korzystać z usług złotej rączki czy wypożyczać książki z dostawą do domu. Są jednak osoby, które wymagają mocniejszego zaangażowania, stąd pomysł na utworzenie mieszkań wspomaganych. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Na koniec ubiegłego roku łączna liczba osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy w wieku powyżej 60 lat wynosiła ponad 83 tys., w tym osób powyżej 80 roku życia było blisko 17 tys. W odpowiedzi na rosnące potrzeby osób starszych miasto Katowice utworzy dwa mieszkania wspomagane, które zapewnią wsparcie 11 katowickim seniorom. W ten sposób poprawi się jakość życia starszych mieszkańców miasta, gdyż w tych miejscach zaoferowana zostanie im opieka i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. 26 września Rada Miasta Katowice wyraziła zgodę na pozyskanie w tym celu lokali mieszkalnych przy ul. Pijarskiej.
Tym rozwiązaniem chcemy objąć osoby, które korzystają z usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i zajmują duże lokale komunalne. Dzięki temu te mieszkania, które są drogie w utrzymaniu, wrócą do zasobu gminy i zostaną udostępnione innym potrzebującym mieszkańcom Katowic. mówi wiceprezydent Katowic, Maciej Biskupski
Mieszkania wspomagane mają za zadanie udzielenie wsparcia osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez dom pomocy społecznej. W tym miejscu seniorzy nie tylko otrzymają niezbędne wsparcie, ale także będą mogli cieszyć się wzajemnym towarzystwem. dodaje wiceprezydent Biskupski
W ramach standardu usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym dla osób w wieku senioralnym zapewnione będą usługi obejmujące pomoc w zakresie:
- przemieszczania się,
- utrzymania higieny osobistej,
- ubierania się,
- prania i sprzątania,
- zakupów i przygotowywania posiłków,
- załatwiania spraw osobistych i urzędowych,
- zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych,
- efektywnego zarządzania czasem,
- prowadzenia gospodarstwa domowego,
- podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy,
- a także utrzymywania więzi rodzinnych, uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.
Mieszkanie wspomagane jest wspaniałą alternatywą dla umieszczania seniorów w domach pomocy społecznej, szczególnie w sytuacji stale wzrastającej liczby osób starszych wymagających wsparcia usługowego. Taka forma wsparcia pozwoli seniorowi niezdolnemu do samodzielnego zamieszkania na dalsze funkcjonowanie w środowisku mieszkaniowym, przy częściowym wsparciu opiekunów. Jest to też forma deinstytucjonalizacji usług dla osób starszych. tłumaczy naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej w Katowicach, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech
Obecnie z usług opiekuńczych w MOPS w Katowicach korzysta ponad 1000 osób starszych. Znaczna grupa osób oczekujących na umieszczenie w DPS ostatecznie nie decyduje się na to, obawiając się życia w instytucji. Mieszkania wspomagane będą tu alternatywą, zapewniając opiekę w formie mieszkaniowej.
Koszt pobytu w mieszkaniu wspomaganym ma być niższy niż w domu pomocy społecznej. Koszt pięciu lokali, w których działać będą dwa duże mieszkania wspomagane wraz z wyposażeniem to blisko 4 mln zł.