W Katowicach trwają obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski HARMONOGRAM
W czerwcu br. mija sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Po trzech powstaniach i plebiscycie rozpoczęło się formalne przejęcie przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska. Miasto uczci tę rocznicę 18 i 19 czerwca - odbędzie się Piknik Lotniczy, widowisko teatralno-muzyczne na Rynku, inscenizacja historyczna, a także koncert w siedzibie NOSPR. W związku z obchodami obowiązują także czasowe zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.
Trwają ostatnie przygotowania do obchodów 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Świętowanie rozpocznie się na katowickim lotnisku Muchowiec, gdzie w sobotę, 17 czerwca, odbędzie się piknik lotniczy. Wieczorem obchody przeniosą się na Rynek w Katowicach, gdzie zostanie zaprezentowane teatralno-muzyczne widowisko METROPOLIS SILESIUM 2122.
Wcześniej pisaliśmy:
Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek od strony Szopienic, radośnie witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska. Miasto Katowice uczci stulecie tych wydarzeń, zapraszając mieszkańców na dwudniowe obchody - 18 i 19 czerwca.
Świętowanie rozpoczynamy w sobotę, 18 czerwca, Piknikiem Lotniczym na lotnisku Muchowiec. Pomiędzy pokazami akrobacji powietrznych i przelotami zabytkowych samolotów goście podziwiać będą mogli sprzęt wojskowy oraz pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. Wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W teatralno-muzycznym widowisku METROPOLIS SILESIUM 2122 wezmą udział znakomici polscy muzycy i wokaliści oraz aktorzy Teatru Śląskiego. Efekt artystyczny gwarantują znani katowiccy artyści zaangażowani w projekt - muzyk Miuosh oraz reżyser Robert Talarczyk. Dzień później odbędą się główne wydarzenia obchodów, w tym m.in. inscenizacja historyczna na katowickim Rynku.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. To możliwość udziału w ciekawych wydarzeniach, a także poznania tak ważnej dla nas historii.
dodaje prezydent
Kulminacja obchodów nastąpi w niedzielę, które rozpoczną się od Mszy Świętej Pontyfikalnej w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe odbędzie się inscenizacja historyczna - na katowicki Rynek wjedzie na czele wojska generał Szeptycki.
Tak ważny jubileusz w Katowicach - Mieście Muzyki UNESCO - przyniesie więcej koncertów. Melomani spotkają się w sali NOSPR na uroczystym koncercie orkiestry, zaś po zachodzie słońca muzyka zabrzmi też na schodach Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie rozpocznie działalność Panteon Górnośląski.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR na koncert Orkiestry będą obowiązywały bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach NOSPR - ich liczba również jest ograniczona.
Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Harmonogram obchodów
18 czerwca
- Piknik Lotniczy
godz. 11:00-18:00 - Lotnisko Katowice-Muchowiec
W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Dodatkowo, podczas pikniku na Muchowcu Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia.
- Widowisko muzyczne pt. METROPOLIS SILESIUM 2122
godz. 20:00 - Rynek
Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpią: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra.
19 czerwca
- Msza Święta Pontyfikalna
godz. 10:30-12:00 - Archikatedra Chrystusa Króla
- Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej
godz. 12:30-13:30 - Rynek
Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.
- Otwarcie Panteonu Górnośląskiego
godz. 16:00-17:30 - Archikatedra Chrystusa Króla
- Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
godz. 18:00 - sala koncertowa NOSPR
- godz. 20:00 - wielki koncert plenerowy na głównych schodach archikatedry. Wystąpią między innymi: zespół Dżem, zespół Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek. Będzie to muzyczna podróż w przeszłość, zakończona unikatowym mappingiem na fasadzie katedry (ok. 22:00). Wstęp wolny.
Bieg Bohaterów
Oprócz programu kulturalnego, przygotowano także akcent sportowy. W niedzielę 19 czerwca odbędzie się Bieg Bohaterów, którego uczestnicy przebiegną 4,2 km ulicami Katowic. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Start o godz. 18.15
Zmiany w organizacji ruchu
W ramach przygotowania do uroczystości w wybranych miejscach śródmieścia Katowic znaki D-18 (parking) zostaną zasłonięte, w zamian już pojawiły się znaki B-36 (zakaz zatrzymywania). Oznacza to, że w tych miejscach nie będzie można parkować. Dodatkowo w miejscach, w których zatrzymywanie pojazdów mogłoby stanowić zagrożenie, znaki B-36 zostaną uzupełnione tablicami T-24 wskazującymi, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. W tym czasie nie będzie możliwości zatrzymania się na wymienionych ulicach, natomiast możliwe będzie dojście piesze do domów/instytucji. Dlatego zwracamy uwagę kierowcom, by wjeżdżając do centrum miasta w dniach 16-20 czerwca zwracali szczególną uwagę na oznakowanie.
Od 16 czerwca do 20 czerwca będzie obowiązywał zakaz parkowania na ul. Mickiewicza od wysokości DH Ślązak do Rynku. Znajdujący się w tym miejscu postój TAXI, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz miejsca zastrzeżone na istniejące stanowiska postojowe zostaną przesunięte przed obszar przewidziany do wyłączenia z parkowania. Od 18 czerwca od godziny 18.00 do 19 czerwca do godziny 18.00 będzie obowiązywał zakaz parkowania na całej długości ul. Teatralnej. Natomiast na ul. Warszawskiej na odcinku między ul. Szkolną i Rynkiem, ul. Pańki oraz na ul. Wita Stwosza, na odcinku od ul. Szeligiewicza w kierunku centrum i na ul. Kochanowskiego zakaz zatrzymywania się, a tym samym parkowania będzie obowiązywał 19 czerwca. Kierowcy są proszeni o niepozostawianie samochodów przy w/w ulicach w tym okresie.
W niedzielę, 19 czerwca na czas dojścia/dojazdu z ul. Pańki do miejsca formowania kolumny przemarszu na ul. Warszawskiej konieczne będzie chwilowe zamykanie ul. Bankowej i odcinków ul. Warszawskiej. Kierujący pojazdami z ul. Francuskiej zostaną skierowani przez patrole Policji w prawą stronę w kierunku dzielnicy Zawodzie, a ruch w stronę centrum zostanie skierowany z ul. Warszawskiej na ul. Damrota. Tego dnia będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ul. Warszawską z ulic: Dyrekcyjnej, Mielęckiego i Stanisława.
Ponadto ul. Wita Stwosza na odcinku od ul. Szeligiewicza oraz ul. Kochanowskiego do ul. Jana zostanie doraźnie zamknięta przez patrole Policji jedynie na czas pochodu z Archikatedry Chrystusa Króla do Rynku, na którym będą odbywać się uroczystości.
Tego samego dnia, w związku z Biegiem Bohaterów zostaną wyłączone z ruchu ulice stanowiące trasę biegu. W godz. 17.15-18.45: al. Korfantego (od ul. Moniuszki do Ronda Gen. Ziętka).
W godz. 17.30-19.00
- Al. Roździeńskiego od ul. Dudy-Gracza do Ronda Gen. Ziętka
- Rondo Gen. Ziętka
- Chorzowska (nitka północna w kierunku Chorzowa, od Ronda do ul. Ściegiennego)
- ul. Ściegiennego
- ul. Bukowa
- ul. Złota (od ul. Bukowej do ul. Sportowej)
Wszystkie ulice otwierane będą po przebiegnięciu ostatnich biegaczy tak szybko jak tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Szczegóły organizacyjne, mapa biegu oraz wykaz zamkniętych ulic na stronie https://biegbohaterow.pl/informator-zawodnika/
Komunikacja zbiorowa
18 czerwca PKM Katowice uruchomi specjalne kursy autobusów z Centrum Przesiadkowego Brynów na piknik Lotniczy, który będzie odbywał się na lotnisku Muchowiec. Bezpłatne autobusy będą odjeżdżały z CP Brynów o godz. 10.30, 11.00 i 12.00, natomiast połączenia powrotne będą realizowane co godzinę od 14.00 do 17.00.
Podczas przygotowań do obchodów oraz w czasie trwania samych wydarzeń na Rynku ruch przejeżdżających przez niego tramwajów zostanie wstrzymany.
Tramwaje na linii wschód - zachód od zajezdni w Zawodziu do placu Wolności nie będą kursować od godz. 7.00 w piątek 17 czerwca do godz. 5.00 w poniedziałek 20 czerwca.
Tramwaje na linii północ - południe od placu Miarki do Ronda nie będą kursować od godz. 5.00 w sobotę 18 czerwca do godz. 5.00 w poniedziałek 20 czerwca. Funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza.
Więcej informacji o zmianach w komunikacji publicznej na stronie https://rj.metropoliaztm.pl/news/
Pasażerom informacją będą także służyć informatorzy terenowi. Będą oni obecni od piątku do niedzieli w pobliżu najważniejszych przystanków. Zainteresowani mogą również zadzwonić na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię ZTM (800 16 30 30).
Szczególnie w tych dniach miasto zachęca do korzystania z funkcjonujących na terenie miasta parkingów Park&Ride.