W Katowicach znają go prawie wszyscy! Wojciech Mszyca został Społecznym Opiekunem Zabytków
Ma 74 lata i 97-letni rower. Znany miłośnik jednośladów mieszkający na osiedlu Paderewskiego, Wojciech Mszyca, został - formalnie i ustawowo - Społecznym Opiekunem Zabytków. - To dla mnie bardzo ważne, bo legitymacja ułatwi mi kontakt z szerokim gronem konserwatorów - mówi w rozmowie z dziennikarzem portalu WKatowicach.eu.
Wojciech Mszyca jest emerytowanym dziennikarzem i pierwszym mieszkańcem osiedla Paderewskiego. Urodził się w Żarkach i nadal dba o miejscowość w powiecie myszkowskim. Bliskie jego sercu są też Katowice, w których mieszka od 45 lat.
Pamiętam, jak budowali Rondo gen. Jerzego Ziętka. Wjechałem za ogrodzenie i znalazłem unikatowy piec hutniczy. Sprawę zgłosiłem konserwatorom. Od zawsze miałem nosa do takich rzeczy.
wspomina w rozmowie Wojciech Mszyca
74-latek prawdopodobnie w najmniejszym muzeum w Polsce, bo na 15 metrach kwadratowych w suszarni, ma 26 rowerów. To właśnie Wojciech Mszyca, po nitce do kłebką, ujawnił informacje, że pierwszy krem "Nivea" polskiej produkcji był produkowany w Katowicach.
Zawsze miałem nosa do takich tematów i słowo zabytek mi towarzyszyło. Nawet po odbiór legitymacji przyjechałem 97-letnim rowerem Ebeco. Jak o niego dbam? Konserwacja zachowawcza: smaruję, pompuję i jeżdżę (śmieje się pan Wojciech). Muzealnicy chcieli, żeby rower stał za szybą. Nie zgadzam się. Uważam, że dałem mu drugie, lepsze życie. Rower znalazł na złomowisku w Wodzisławiu Śląskim mój przyjaciel. Odkupiłem go za 4 tysiące, a w 2009 roku było to bardzo dużo pieniędzy. Jeżdżę po Katowicach i z ogromną radością patrzę na każdą nową powstającą ścieżkę. Społeczność rowerzystów jest tutaj bardzo duża.
mówi pan Wojciech
Wojciech Mszyca to chodząca historia katowickiego przemysłu rowerowego. To nie tylko odkrywca, ale i promotor miasta na wszelkich zlotach zabytkowych rowerów. Znam go ponad ćwierć wieku. Zawsze pasjonował się historią, również historią miasta Katowice.
zaznacza wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Razem z Wojciechem Mszycą legitymację Społecznego Opiekuna Zabytków odebrał Maciej Mischok.
Kim jest Społeczny Opiekun Zabytków?
Wedle ustawy o ochronie zabytków, społeczny opiekun ma podejmować działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie. Do tego dochodzi upowszechnianie wiedzy i ich promowanie na szeroką skalę.
Społeczny Opiekun Zabytków powinien pomagać instytucjom państwowym i gminnym oraz informować służby konserwatorskie o stanie powierzonego obiektu, zwłaszcza jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji, społeczny opiekun zabytków może zwrócić się z prośbą o pomoc także do innych instytucji jak Policja, Państwowa Straż Pożarna, do samorządu i nadzoru budowlanego itp.