W autobusach ZTM zapłacimy zbliżeniowo. Spółka zamawia automaty
W autobusach jeżdżących po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymamy w końcu automaty na miarę XXI wieku. ZTM chce zakupić nowoczesne automaty, w których zakupimy bilety i zapłacimy zbliżeniowo kartą.
W niedalekiej przyszłości podróżując autobusami będziemy mogli wygodnie zakupić bilet nie martwiąc się czy mamy gotówkę w portfelu. ZTM zorganizowało przetarg na nowe automaty biletowe, w których za bilety możemy płacić kartą zbliżeniowo.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może przeznaczyć na automaty biletowe 15 mln złotych. 14 marca otwarto oferty, które wpłynęły do przetargu. Zainteresowane były cztery firmy. Każda z nich wyceniła inwestycje i mieści się ramach wyznaczonego budżetu. W przetargu udział wzięli: Mikroelektronika spol. s r. o z czeskiego miasta Vysoké Mýto (5 mln 45 tys. 804,40 zł), Mennica Polska S.A. z Warszawy (10 mln 148 tys. 58,67 zł), AEP Ticketing Solutions S. r. l z Włoch (9 mln 417 tys. 661,05 zł) oraz Mera Systemy Sp. z o.o z Grodziska Mazowieckiego (7 mln 948 tys. 190,95 zł).
ZTM zamówi dostawę 1305 sztuk sprzętu (w ramach zamówienia podstawowego) wraz z elementami do jego montażu i pracy. Przetarg zastrzega również, że zamawiający może zamówić dodatkowe 200 sztuk automatów. Po jednym takim urządzeniu będzie zainstalowane w pojazdach komunikacji miejskiej obsługiwanej przez ZTM. Pasażerowie będą mogli więc płacić zwykłą kartą, a nie tylko ŚKUP.
Nowe urządzenia, obsługujące płatności zbliżeniowe, zostaną zainstalowane docelowo w każdym pojedźcie komunikacji miejskiej. Będzie to kolejna z możliwości zakupu biletów komunikacji miejskiej, z której będą mogli korzystać pasażerowie. Co istotne - płacąc zbliżeniowo, możemy również w ten sposób kupować bilety w taryfie odległościowej, z której można było korzystać do tej pory tylko za pomocą karty ŚKUP. powiedziała portalowi WKatowicach.eu rzeczniczka prasowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kamila Rożnowska
Równolegle przygotowujemy się również do uruchamiania nowego oprogramowania płatności za bilety komunikacji miejskiej. Nowy system będzie działać online, a więc szybciej niż obecny, co pozwoli realizować transakcje w czasie rzeczywistym. Podstawą tego nowego systemu będzie aplikacja mobilna, która będzie posiadać wszystkie funkcjonalności dzisiejszej, fizycznej wersji karty. Ale oczywiście fizyczne wersje karty nie zostaną całkowicie wycofane - będą wciąż dostępne, aby mogli z nich korzystać pasażerowie, którzy preferują właśnie ten sposób płatności za bilety komunikacji miejskiej. Nowy system płatności za bilety będzie uruchamiany od jesieni tego roku.dodaje Kamila Rożnowska
Podobne urządzenia na płatności zbliżeniowe działają od kilku lat w Tychach, a także pojawiły się w autobusach w Gliwicach. W tej chwili płatności zbliżeniowe są dostępne w ponad 200 na 1200 autobusów. Docelowo takie urządzenia zostaną zainstalowane we wszystkich 1500 pojazdach.