Sobota, 12 kwietnia 2025

W pełni zdigitalizowany Zakład Patomorfologii w Katowicach otwarty! Śląski Szpital Urologiczny wyznacza nowe standardy w Polsce [Zdjęcia]

Mateusz Terech
Kamil Zatoński
11.04.2025w Katowicach

To był ważny dzień, nie tylko dla zarządu i personelu Śląskiego Szpitala Urologicznego w Katowicach, ale także dla tysięcy przyszłych pacjentów tej placówki. Od piątku, 11 kwietnia, w szpitalu Grupy Mazovia przy ul. Strzeleckiej w Katowicach będzie działać w pełni cyfrowy Zakład Patomorfologii. To jedna z pierwszych takich jednostek w Polsce!

Nowoczesny, w pełni cyforwy Zakład Patomorfologii w Śląskim Szpitalu Urologicznym w KatowicachFot. Grzegorz Bargieła/WKATOWICACH.eu. Nowoczesny, w pełni cyforwy Zakład Patomorfologii w Śląskim Szpitalu Urologicznym w Katowicach

Aktualizacja, 11 kwietnia 2025:

Cyfrowy Zakład Patomorfologii otwarty w Śląskim Szpitalu Urologicznym w Katowicach

Piątek, 11 kwietnia 2025 roku, zapisze się w historii Śląskiego Szpitala Urologicznego w Katowicach, jako dzień ważny i przełomowy. To właśnie tego dnia dokonano uroczystej inauguracji nowego Zakładu Patomorfologii, który jest w pełni cyfrowy, spełnia najwyższe standardy i z pewnością przyczyni się do ratowania życia tysięcy pacjentów z Katowic, naszego regionu, ale też spoza województwa śląskiego. Patomorfologia jest bowiem dziedziną, w której od lat brakuje specjalistów. To niestety trend charakterystyczny nie tylko w naszym kraju, ale także w innych krajach europejskich.

Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny. Otwieramy jeden z najnowocześniejszych Zakładów Patomorfologii w Polsce. Pomysł stworzenia tego zakładu zrodził się kilka lat temu, kiedy dostrzegliśmy jak kluczowa w skutecznego leczenia jest szybka i precyzyjna diagnostyka. Zainspirowani światowym postępem technologicznym oraz rosnącymi potrzebami diagnostyki, postanowiliśmy otworzyć zakład, który odpowie na te wyzwania. Dziś z dumą inaugurujemy działanie Zakładu Patomorfologii, który nie tylko odpowiada na nasze potrzeby, ale także wyznacza nowy standard diagnostyki onkologicznej w kraju. podkreślał w czasie uroczystości prezes zarządu Grupy Mazovia, prof. Igal Mor

W dniu inauguracji Zakładu Patomorfologii Śląskiego Szpitala Urologicznego w Katowicach, do naszego miasta zagościł m.in. wiceminister zdrowia, Jerzy Szafranowicz oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Marek Augustyn. W uroczystości wziął także udział prezydent Katowic, Marcin Krupa wraz z naczelniczką Wydziału Polityki Społecznej katowickiego magistratu, Małgorzatą Moryń-Trzęsimiech.

To ogromny krok naprzód dla naszego miasta i całego regionu. Nowa jednostka nie tylko poszerza możliwości diagnostyczne szpitala, ale – co najważniejsze – znacząco zwiększy dostępność nowoczesnej diagnostyki dla szerszego grona pacjentów. To realna poprawa jakości leczenia i większe szanse na szybkie, trafne rozpoznanie chorób. mówi o inauguracji nowego Zakładu Patomorfologii prezydent Katowic, Marcin Krupa

Uroczystości towarzyszył ogólnopolski panel dyskusyjny „Jak technologie zmieniają doświadczenie pacjenta w systemie ochrony zdrowia?”, z udziałem czołowych ekspertów i decydentów ochrony zdrowia w Polsce.

Nowoczesna pracowania, w Śląskim Szpitalu Urologicznym przy ul. Strzeleckiej w Katowicach, oparta na sztucznej inteligencji, wyznacza nowy standard w onkologicznej diagnostyce i umożliwia zdalną analizę obrazów histopatologicznych przez lekarzy z całego świata. To krok milowy w kierunku szybszej, dokładniejszej i bezpieczniejszej diagnozy.

Cyfrowy Zakład Patomorfologii w Śląskim Szpitalu Urologicznym w Katowicach umożliwia:

  • aktywne wykorzystanie AI w codziennej pracy diagnostów,
  • pełną digitalizację procesów – od pobrania materiału po analizę,
  • telepatologię – zdalną współpracę i szybką wymianę wiedzy,
  • najwyższą jakość preparatów dzięki nowoczesnym technologiom skanowania.

Z uroczystością inauguracji Zakładu Patomorfologii, połączony był także jubileusz 1000. operacji robotycznej w Śląskim Szpitalu Urologicznym Grupy Mazovia. W szpitalu przy ul. Strzeleckiej w Katowicach już tysiąc pacjentów przeszło małoinwazyjne operacje, wykonane przy użyciu tego telemanipulatora.

Wspólnym mianownikiem tych dwóch wydarzeń są innowacyjne technologie, które stanowią fundament realizacji naszej wizji nowoczesnej opieki medycznej. Technologie te mają jeden cel – zapewnić naszym pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia, podnosząc jakość diagnostyki i terapii. mówił prezes zarządu Grupy Mazovia, prof. Igal Mor

To imponujące osiągnięcie, które potwierdza, że Szpital Urologiczny w Katowicach to placówka nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się i ceniona przez pacjentów. Operacje z użyciem robota da Vinci oznaczają mniejsze blizny, krótszą rekonwalescencję i niższe ryzyko infekcji, a dla zespołu medycznego – większy komfort pracy i precyzję działania. podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa

63 zdjęć

Otwarcie Zakładu Patomorfologii Grupy Mazovia w Śląskim Szpitalu Urologicznym w Katowicach

Grupa Mazovia to nowoczesne szpitale urologiczno-ginekologiczne zlokalizowane w Katowicach, Warszawie i Częstochowie, oraz Centrum Urologiczne URODYN na warszawskim Mokotowie. W Katowicach Grupa Mazovia prowadzi Śląski Szpital Urologiczny przy ul. Strzeleckiej.

Placówka ciągle stara się podnosić standard świadczonych usług medycznych. Obecnie, poza powstaniem nowego cyfrowego Zakładu Patomorfologii, placówka zamierza przeprowadzić szereg inwestycji wykorzystując na to pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dzięki temu źródłu finansowania już wkrótce w szpitalu przy ul. Strzeleckiej w Katowicach planowana jest przebudowa i modernizacja Oddziału Urologicznego, utworzenie 4 sal zabiegowych o podwyższonym standardzie, modernizacja infrastruktury szpitalnej  i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Ponadto Śląski Szpital Urologiczny w Katowicach planuje powstanie Pracowni Diagnostyki Obrazowej i zakup nowoczesnej aparatury medycznej.

Wcześniej informowaliśmy:

Zakład Patomorfologii w Katowicach

To przełomowe rozwiązanie, które wprowadza nową erę diagnostyki – telepatologię. Podczas gdy teleradiologia stała się już standardem, my idziemy o krok dalej, zapewniając możliwość zdalnej analizy preparatów patomorfologicznych w najwyższej jakości.

mówi prof. Igal Mor, prezes zarządu Grupy Mazovia

Zakład Patomorfologii jest wyposażony w zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji (AI), które wspierają lekarzy w analizie wyników, zwiększając precyzję oraz efektywność diagnostyki. Dzięki pełnej cyfryzacji, każdy etap procesu diagnostycznego – od przygotowania próbki po jej analizę – odbywa się w systemie online, zapewniając maksymalną dokładność i bezpieczeństwo próbek na każdym kroku.

Rola technologii w ochronie zdrowia – panel dyskusyjny z udziałem decydentów i ekspertów 

Uroczystemu otwarciu Zakładu Patomorfologii będzie towarzyszył panel dyskusyjny pod tytułem „Jak technologie zmieniają doświadczenie pacjenta w systemie ochrony zdrowia?”, w którym udział wezmą:

  • wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz,
  • wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Augustyn,
  • prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Elżbieta Markowska,
  • kierownik Kliniki Urologii Uniwersytetu Opolskiego prof. Marcin Życzkowski
  • oraz kierownik Zakładu Anatomopatologii Szpitala Wojewódzkiego nr 3 w Rybniku dr n. med. Krzysztof Tomaszek.

Dyskusja będzie okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat roli zaawansowanej sztucznej inteligencji i technologii z perspektywy pacjenta, szpitali oraz całego systemu ochrony zdrowia.  

Jubileusz 1000. operacji przeprowadzonej w asyście robota chirurgicznego

11 kwietnia Śląski Szpital Urologiczny Grupy Mazovia obchodzi także wyjątkowy jubileusz – 1000. operację przeprowadzoną z wykorzystaniem nowoczesnego systemu robotycznego. Placówka specjalizuje się w diagnostyce oraz małoinwazyjnym leczeniu nowotworów urologicznych, takich jak rak prostaty, nerki, pęcherza i jądra, a także w terapii schorzeń takich jak przerost prostaty, kamica moczowa czy nietrzymanie moczu.

Zastosowanie technologii robotycznej w codziennej praktyce chirurgicznej pozwala na precyzyjne wykonywanie zabiegów, minimalizując ryzyko powikłań i skracając czas rekonwalescencji pacjentów. Dzięki tej innowacji, lekarze mogą skutecznie usuwać zmiany nowotworowe, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości życia pacjentów. Jubileusz tysięcznej operacji to nie tylko symbol postępu technologicznego, ale również dowód na skuteczność i zaawansowanie medyczne placówki.

Grupa Mazovia od dwóch dekad konsekwentnie rozwija swoje kompetencje i infrastrukturę, stając się jednym z liderów w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Inwestycja w najnowocześniejszy Zakład Patomorfologii w Katowicach jest kolejnym krokiem w realizacji misji Grupy, mającym na celu podniesienie jakości i dostępności usług medycznych dla pacjentów w całym kraju. W połączeniu z innowacyjnymi metodami leczenia, takimi jak chirurgia robotyczna, oraz aktywnym udziałem Grupy Mazovia w ogólnopolskiej debacie na temat roli technologii w medycynie, przedsięwzięcie to umacnia pozycję Grupy jako lidera nowoczesnej, zorientowanej na pacjenta opieki zdrowotnej.

Zobacz także

Odnowione place zabaw w parkach Giszowieckim i Kościuszki. Jeden nawiązuje do górnictwa!
Odnowione place zabaw w parkach Giszowieckim i Kościuszki. Jeden nawiązuje do górnictwa!
Brynów – Osiedle Zgrzebnioka Giszowiec w Katowicach

Odnowione place zabaw w parkach Giszowieckim i Kościuszki. Jeden nawiązuje do górnictwa!

Rusza wielka modernizacja Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach - umowa została podpisana [Zdjęcia]
Rusza wielka modernizacja Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach - umowa została podpisana [Zdjęcia]
w Katowicach

Rusza wielka modernizacja Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach - umowa została podpisana [Zdjęcia]

Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]
Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]
w Katowicach

Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]

Dzień Wcześniaka 2024 w Szpitalu Zakonu Bonifratrów i w "Przystani dla Mamy i Dziecka" UCK [Zdjęcia]
Dzień Wcześniaka 2024 w Szpitalu Zakonu Bonifratrów i w  "Przystani dla Mamy i Dziecka" UCK [Zdjęcia]
w Katowicach

Dzień Wcześniaka 2024 w Szpitalu Zakonu Bonifratrów i w "Przystani dla Mamy i Dziecka" UCK [Zdjęcia]

do góry