W poniedziałek startuje Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To największa impreza biznesowa w Europie Centralnej
W poniedziałek, 25 kwietnia, MCK w Katowicach stanie się areną dyskusji, debat i spotkań na szczycie pomiędzy głowami państw, ważnymi politykami, przedstawicielami świata biznesu i nauki. Tematami XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą m.in. m.in. scenariusze rozwoju w związku z wojną w Ukrainie, odbudowa gospodarki, przeobrażenia związane z Zielonym Ładem i nowymi technologiami.
Ponad 700 prelegentów, wśród których będą unijni komisarze, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy - tak zapowiada się Europejski Kongres Gospodarczy, który odbędzie się w dniach od 25 do 27 kwietnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W czasie tegorocznego kongresu nie może zabraknąć debat i dyskusji ukierunkowanych na to, co dzieje się obecnie w Ukrainie oraz odnoszących się do gospodarczej odbudowy po pandemii, która nadal przynosi za sobą wiele negatywnych skutków.
Program Europejskiego Kongresu Gospodarczego w tym roku przeszedł przeobrażenie pod wpływem kolejnego po pandemii wyzwania, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę. Naturalnie, jednym z głównych tematów dyskusji podczas kongresowych debat będzie sytuacja w Ukrainie oraz zaangażowanie Polski w pomoc w wschodniemu sąsiadowi.zapowiada prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Wojciech Kuśpik
Uczestnicy kongresu omówią kluczowe zagadnienia związane z przyszłością gospodarki oraz obszary, w których dokonują się największe zmiany, sytuację ekonomiczną i wiele innych istotnych aktualnie tematów. Pojawią się także dyskusje w kontekście zielonej transformacji, czy przyspieszonej digitalizacji i nowych technologii.
Łącznie odbędzie się ponad 150 paneli dyskusyjnych, w drugim dniu wydarzenia nawet 16 sesji równocześnie. Wezmą w nich udział przedstawiciele kilkunastu krajów całego świata. W Katowicach swoją wizytę zapowiedzieli już m.in.:
- Aleš Chmelař, wiceminister spraw zagranicznych Czech;
- Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce;
- Sven Giegold, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec;
- Greg Hands, minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii;
- Gintarė Krušnienė, wiceminister środowiska w Litwie;
- Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.
Do katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego przybędą także przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także ambasadorzy wielu państw m.in.: Czech, Szwecji, Korei Południowej, Egiptu, Japonii, Rwandy czy Danii.
Stronę rządową reprezentować będą m.in.:
- Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury;
- Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury;
- Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska;
- Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej;
- Adam Niedzielski, minister zdrowia;
- Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej;
- Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego;
- Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów;
- Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii;
- Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.
W Kongresie wezmą udział także samorządowcy, a wśród nich prezydenci wielu miast województwa śląskiego: Katowic, Sosnowca, Lublińca, Gliwic, Zabrza, ale także prezydenci i burmistrzowie Sopotu, Zielonej Góry, Sanoka, Łodzi, Kędzierzyna-Koźla, Płocka czy Lublina.
Poza politykami w debatach i panelach dyskusyjnych XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach udział wezmą także przedstawiciele świata biznesu, wśród których będą m.in. reprezentanci ING Banku Śląskiego, KGHM Polska Miedź, PGE, PNB Paribas, Arche, Gemini Holding, Amazon.pl i Simens Polska.
Równolegle z Europejskim Kongresem Gospodarczym odbędzie się Europejskie Forum Młodych Liderów. Po raz siódmy wyłonieni zostaną finaliści Start-up Challenge oraz konkursów Top Inwestycje Komunalne i rankingu Inwestor bez Granic.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress - EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.