Weź babcię i dziadka na bezpłatne badania w Katowicach
Już w najbliższy weekend, 21 i 22 stycznia, obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji grupa American Heart of Poland przygotowała prezent dla dziadków w postaci bezpłatnych badań. Bezpłatne badania z okazji Dnia Babci i Dziadka można wykonać w wybranych Laboratoriach grupy American Heart of Poland, m.in. w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach.
Badania dla babci i dziadka w katowickim szpitalu
W tym roku możemy zrobić wyjątkowy prezent swoim dziadkom i poświęcając im czas, zabrać ich na bezpłatne badania. Z taką propozycją wyszła grupa American Heart of Poland. W Katowicach przebadanie się jest możliwe w Szpitalu Św. Elżbiety w Katowicach (ul. Warszawska 52).
Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym stanowi jeden z celów działalności grupy American Heart of Poland. Zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę, ale też na wczesne wykrywanie chorób w tym serca i naczyń, co skutkuje poprawą jakości i długości życia. W tym celu oferujemy badania, które mogą pomóc wykryć nieprawidłowości przed wystąpieniem objawów choroby. informuje specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland, Artur Gabrysiak
Na seniorów czeka:
- Badanie glukozy - diagnostyka cukrzycy. Cukrzyca przed długi czas „nie boli”, ale skutecznie niszczy organizm. Powoduje utratę wzorku, zaburzenia funkcjonowania nerek, jest przyczyną amputacji kończyn dolnych. Bezpośrednio związana jest z występowaniem zawałów serca i udarów mózgu. Badania glukozy w laboratorium w praktyce powinniśmy wykonać raz w roku. Stężenie glukozy na czczo, u zdrowej osoby, nie może przekraczać 100 mg/dl.
- Oznaczenie cholesterolu całkowitego - cholesterol jest niezbędnym składnikiem tłuszczowym w naszym organizmie. Niestety jego nadmiar w organizmie jest odkładany w tętnicach i powoduje ich zatykanie - rozwój miażdżycy. A ta z kolei przyczynia się do chorób serca (choroba wieńcowa, zawał serca) i mózgu (zaburzenia neurologiczne, udar). Stężenie w organizmie nie powinno przekraczać 190 mg/dl. Jeżeli jest wyższe - należy wykonać badania szczegółowe (m.in. „cholesterol zły i dobry”), które powinien ocenić lekarz.
- Badanie kreatyniny i eGFR - test ten pozwoli ocenić funkcję nerek. Nerki są krytycznym narządem w naszym organizmie. Choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca) uszkadzają nerki, a źle funkcjonujące nerki destrukcyjnie wpływają na funkcje pozostałych narządów. Uszkodzone nerki wspomagamy uciążliwym dla pacjenta, ale ratującym życie leczeniem w stacjach dializ. Badanie kreatyniny i ocena funkcji nerek za pomocą szacowanego wskaźnika filtracji - eGFR jest czułym testem. Pozwala wcześnie wykryć zaburzenia pracy nerek i wdrożyć odpowiednie postępowanie spowalniające postęp choroby. Parametr eGFRcr wg wzoru CKD-EPI powyżej 90 (ml/min/1,73m) świadczy o poprawnym działaniu nerek.
Na badania należy zgłosić się na czczo, wykonuje się je z próbki krwi pobranej od pacjenta.
Badania będę realizowane od 23 do 27 stycznia w godzinach 9:00-10:00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem: 885 802 485. W celu zapisania się na badania można dzwonić codziennie w godzinach od 12:00 do 17:00.