Wieża widokowa Muzeum Śląskiego przechodzi remont. Zwiedzający wrócą tam na wiosnę 2025 roku [Zdjęcia]
Rozpoczęły się prace remontowe na wieży wyciągowej szybu Warszawa II dawnej kopalni „Katowice”, która przed kilku laty stała się wieżą widokową Muzeum Śląskiego. Prace dotyczące konstrukcji wieży są konieczne, by można było nadal bezpiecznie ją odwiedzać. Jak informuje Muzeum Śląskie, remont potrwa do wiosny przyszłego roku.
Wieża widokowa w Muzeum Śląskim nieczynna do wiosny 2025 roku
Najprawdopodobniej wiosną 2025 roku będziemy mogli ponownie odwiedzić wieżę widokową Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wieża wyciągowa szybu Warszawa II stała się atrakcją turystyczną w 2015 roku, po tym jak przystosowano ją do nowej funkcji.
Prace adaptacyjne przeprowadzone w latach 2011-2013 nie ingerowały jednak w zabytkową konstrukcję stalową obiektu, która wymaga pilnej konserwacji wraz z rekonstrukcją zniszczonych elementów i pracami zabezpieczającymi powłokami antykorozyjnymi, powstrzymującymi dalszą degradację. informuje Muzeum Śląskie w Katowicach
W kwietniu ubiegłego roku okazało się, że dalsze wizyty na wieży odwiedzających Muzeum Śląskie, mogą stać się niebezpieczne. Zdecydowano się zamknąć atrakcję dla zwiedzających. Rozpoczęły się ekspertyzy i poszukiwanie pieniędzy na renowację obiektu. W lipcu 2024 roku rozpoczął się jej remont.
Po przeprowadzeniu wymaganych postępowań przetargowych i zabezpieczeniu środków na wkład własny, w dniu 2 lipca 2024 roku uzyskano promesę dofinansowania inwestycji. Przedmiotem zadania jest kompleksowe przeprowadzenie prac naprawczych, restauracyjnych i zabezpieczających zabytkowej, stalowej konstrukcji wieży wyciągowej szybu kopalnianego Warszawa II. informuje Muzeum Śląskie
Remont ma potrwać do kwietnia 2025 roku, a muzeum liczy, że już od maja będzie mogło znów zaprosić odwiedzających na punkt widokowy. Prace remontowe, które zaczęły się w lipcu 2024 roku, mają kosztować ponad 6 mln zł, z czego 3,5 mln to dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a pozostała kwota to wkład własny Województwa Śląskiego.
Ponad 40-metrowa wieża wyciągowa szybu Warszawa II to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów katowickiego krajobrazu, ikona Muzeum Śląskiego oraz jeden z najwyższych punktów katowickiej Strefy Kultury. Wybudowano ją 100 lat temu – w 1924 roku.
Muzeum Śląskie zaprasza do zwiedzania innych atrakcji
Remont wieży widokowej nie wpływa na funkcjonowanie pozostałych części Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jest ono otwarte od wtorku do niedzieli w godz. od 10:00 do 20:00.
Muzeum Śląskie znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice". Znajdziemy w nim bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. Na zewnątrz widoczne są jedynie przeszklone bryły budynków administracyjnego i foyer oraz sześć szklanych boksów, które doświetlają podziemne ekspozycje. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom obiekty te harmonizują z zespołem istniejących budowli. Pod ziemią jest także trzykondygnacyjny parking, sala audytoryjna na 320 miejsc, biblioteka, sale edukacyjne i konferencyjne oraz imponująca przestrzeń ekspozycyjna o wysokości 12,5 m nazwana holem centralnym.
By zrekompensować odwiedzającym brak możliwości skorzystania z wieży widokowej, Muzeum Śląskie udostępni w sierpniu rzadko dostępną atrakcję.
Mamy świadomość, że zwiedzającym brakuje możliwości zwiedzania wieży widokowej, dlatego 10 sierpnia otwieramy dla zwiedzających maszynę parową w Maszynowni Bartosz. informuje nas Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego
Więcej o maszynie parowej można się dowiedzieć, oglądając poniższy materiał wideo Muzeum Śląskiego.
Średni czas zwiedzania wystaw Muzeum Śląskiego wynosi 2,5 - 3,5 godziny.