Wigilia dla samotnych 2022. Wieczerza na ponad 3 tysiące osób w MCK w Katowicach
Metropolitalna Wigilia dla Samotnych powraca do formy stacjonarnej. Wigilijna wieczerza odbędzie się 24 grudnia o godzinie 16:00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Każda osoba samotna lub znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła zasiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i spędzić ten czas w świątecznej atmosferze. Nie zabraknie barszczu z uszkami, karpia, pierogów z kapustą i grzybami, a także występów artystycznych, wspólnego śpiewania kolę i rozmów.
Wigilia dla samotnych w Katowicach 2022
Wszyscy samotni, którzy nie mają z kim spędzić Świąt Bożego Narodzenia, mogą zasiąść do wspólnego stołu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Tam, 24 grudnia o godzinie 16:00, odbędzie się Wigilia dla samotnych. Wolne miejsca będzie dla każdego, kto tego dnia będzie chciał spędzić ten wyjątkowy czas wspólnie z innymi osobami. Każdy będzie mógł zasiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i przeżyć ten wspaniały czas w świątecznej atmosferze.
Łącznie przy wigilijnym stole w MCK będzie miejsce dla ponad 3 tysięcy osób. Jeżeli będzie taka potrzeba, organizatorzy i wolontariusze, będą dostawiać krzesełka. Tym samym Wigilia dla samotnych, po pandemicznej przerwie, wraca do katowickiego MCK.
Wracamy, po kilku latach przerwy, gdy Wigilia dla samotnych była w trybie mobilnym, do przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie wspólnie będziemy mogli spędzić Wigilię, przy jednym stole. Dziękuję za ten stacjonarny powrót i za to, że to nie jest Wigilia katowicka, a Wigilia metropolitalna i łączy ona nasze wszystkie miasta i ze wszystkich miast mogą przyjechać osoby samotne, by spędzić wspólnie ten wyjątkowy czas. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Wigilię dla samotnych organizuje fundacja Wolne Miejsce przy współpracy z samorządami i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W środę, 14 grudnia prezes fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski oraz przedstawiciele samorządów; prezydent Katowic Marcin Krupa, wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak, wiceprzewodnicząca Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Danuta Kamińska, naczelnik wydziału polityki społecznej z Urzędu Miasta Sosnowiec Sabina Stanek, wiceprezydent Bytomia Adam Fras, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik, Agnieszka Gabor z Urzędu Miasta Zabrze i Elżbieta Nieszporek z Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie; zapraszali na Wigilię dla samotnych.
Z wielką radością ogłaszamy, że Wigilia dla Samotnych wróciła do formuły stacjonarnej. Cieszymy się, że przez te dwa lata i tak mogliśmy służyć i dowozić posiłki dla osób samotnych, ale nie ma nic lepszego, niż to wolne miejsce przy wspólnym stole. Wiemy, że osobom bezdomnym i samotnym dajemy najwięcej radości, gdy właśnie zapraszamy ich, gdy przygotujemy dla nich specjalne miejsce i z godnością wprowadzamy ich na salę po czerwonym dywanie, gdy widzą prezydentów i burmistrzów swoich miast, składającym im życzenia, gdy kolędujemy wspólnie i łamiemy się opłatkiem. W tym czasie nie możemy zapomnieć o naszych gościach z Ukrainy, uchodźcach wojennych, których również zapraszamy do wspólnego spędzenia Wigilii. Planujemy również w styczniu dojechać do Lwowa i tam również zorganizować Wigilię. mówi prezes fundacji Wolne Miejsce i pomysłodawca Wigilii dla samotnych, Mikołaj Rykowski
Metropolia od samego początku swojego istnienia angażuje się w organizację Wigilii dla Samotnych. Ogromne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w jej organizację - Fundacji z jej prezesem Mikołajem Rykowskim, włodarzom poszczególnych miast, które wspierają jej przygotowanie oraz w szczególności wolontariuszom. powiedziała wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Danuta Kamińska
Wigilijny stół, wolne miejsce i pomoc wolontariuszy
Wigilijna wieczerza rozpocznie się 24 grudnia o godzinie 16:00. Drzwi Międzynarodowego Centrum Kongresowego zostaną otwarte o 15:00. Na wigilijnym stole znajdą się tradycyjne potrawy takie jak barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka ciasto i inne słodkości.
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa artystyczna. Wystawiona zostanie wigilijna sztuka teatralna — będzie to epizod przedstawiający tradycję świątecznego wolnego miejsca — przygotowana przez wolontariuszy z udziałem harcerzy. Będzie można także posłuchać kolęd i włączyć się do wspólnego śpiewania.
Gminy Śląska i Zagłębia pokazują, że potrafią współpracować. Wigilia dla samotnych jest ewenementem na skalę światową. To miejsce dla ludzi samotnych i bezdomnych, dla każdego potrzebującego. To wspaniała inicjatywa. Czeladź z radością wspiera działania fundacji Wolne Miejsce. W tym czasie świątecznym zależy nam, by nikt nie czuł się samotny. To jedna z tych szans, by osoby samotne mogły spędzić Święta wspólnie z innymi, zjeść wspólnie posiłek i cieszyć się z tych Świąt. podkreśla burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec
Każda osoba, która chce wziąć udział w Wigilii, powinna zgłosić się do jednego ze sklepów socjalnych „Spichlerz” i odebrać imienne zaproszenie. Sklepy „Spichlerz” znajdują się w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82 i ul. Świdnickiej 25 oraz w Tychach na 1 piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8.
Największa Wigilia dla Samotnych w Polsce nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wolontariusze! Dlatego cały czas potrzebni są chętni do pomocy w kuchni, by tam pod okiem szefów kuchni gotować wigilijne potrawy. Potrzeba również wolontariuszy do przygotowania hali MCK na przyjęcie gości czy do wsparcia już podczas samej Wigilii. Spotkania organizacyjne odbywają się w środy o godz. 18:00 w Sklepie Socjalnym „Spichlerz” na ul. Tysiąclecia 82. Prace w MCK ruszą 19 grudnia.
To już ostatni dzień, by zostać wolontariuszem an Wigilii. Jeszcze tylko w środę, 14 grudnia, można przyjść o godz. 18:00 do pierwszego sklepu socjalnego w Polsce i zapisać się, jako wolontariusz. Można też pomóc w inny sposób, przykładowo dostarczając żywność, która jest potrzebna do zorganizowania wieczerzy. Listę z potrzebnymi produktami znajdziemy an Facebooku fundacji Wolne Miejsce.
Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa. Naszą służbą, poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne, wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te, stają się prawdziwie rodzinne. mówi prezes fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski
Zobaczcie zdjęcia z konferencji prasowe zapowiadającej Wigilię dla samotnych 2022: