Niedziela, 06 kwietnia 2025

Wiosenne porządki w Katowicach – sprzątanie ulic, sadzenie drzew i naprawa dróg [Zdjęcia]

Redakcja WKATOWICACH.eu
26.03.2025w Katowicach

W Katowicach ruszyły wiosenne porządki. Na ulicach pojawiły się ekipy oczyszczające chodniki i drogi, a Zakład Zieleni Miejskiej sadzi nowe drzewa i kwiaty. Tegoroczne działania obejmują także przeglądy placów zabaw, drobne remonty oraz ograniczenie koszenia trawników.

wiosenne sadzenie kwiatów KatowiceFot. Tomasz Kawka/KAW. Wiosenne sadzenie kwiatów przez pracownice ZZM Katowice

Wiosenne porządki w Katowicach

Pierwsze dni wiosny to czas intensywnej pracy miejskich służb, które w Katowicach oprócz codziennych zadań dokonują również sezonowych przeglądów infrastruktury i prowadzą bieżące naprawy. Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej sadzi drzewa, pielęgnuje istniejącą zieleń oraz już teraz planuje kwestie związane z koszeniem traw.

Katowice to nasz dom. To tu mieszkańcy naszego miasta się uczą, pracują i spędzają czas wolny. Jak to w każdym domu bywa, konieczne jest dbanie o bieżące naprawy, a wraz z przyjściem wiosny bierzemy się za porządki po zimie. W naszym mieście odpowiadają za to setki pracowników miejskich służb, którzy m.in. sprzątają ulice, sadzą i pielęgnują zieleń oraz naprawiają chodniki i drogi. To właśnie dzięki ich codziennej pracy Katowice są dobrym miejscem do życia z licznymi parkami i skwerami, placami zabaw i bezpiecznymi drogami. mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Po pierwsze nowe rośliny

Dzięki łagodnej zimie trwa sadzenie drzew, krzewów i bylin, które zostały zamówione jeszcze w zeszłym roku. Z ponad 2500 roślin zdecydowana większość zdobi już różne lokalizacje Katowic. Pracownicy ZZM zasadzili m.in. 430 sztuk różnych odmian tawuł oraz 150 szt. runianki japońskiej. Zasadzono też nowe graby, śliwy, lipy, klony.  Obecnie pracownicy kończą sadzenie ostatnich drzew z ubiegłorocznych dostaw - m.in. przy ul. Ossowskiego, gdzie zasadzono 15 drzew. Kolejne nasadzenia planowane są w innych rejonach miasta – m.in. przy ul. Nałkowskiej i ul. Ociepki. 

Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej rozpoczęli także sadzenie pierwszych kwiatów – bratków, które są odporne na chłód i zmienne temperatury, dzięki czemu już teraz mogą ozdabiać miejskie rabaty. Pojawiły się one już na placu Rady Europy, placu Miarki, ul. 3 Maja oraz placu Wolności. Łącznie w mieście zasadzonych zostanie w tym sezonie aż 27,5 tys. bratków.

Od połowy marca pracownicy ZZM rozpoczęli wiosenne porządki w miejskich parkach oraz na skwerach i placach. Te prace dotyczą też pasów zieleni przy drogach. W pierwszej kolejności realizowane są działania przy głównych ulicach, a następnie pracownicy przeniosą się w kolejne rejony miasta. Będą oni oczyszczać teren z liści, gruzu, konarów, gałęzi i innych zanieczyszczeń komunalnych. Następnie zajmą się przycinaniem krzewów i koszeniem trawy przy pasach drogowych. Takie działania służą przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa wokół dróg, ponieważ zapewni to większą widoczność kierowcom i pieszym.

11 zdjęć

Bratki już pojawiły się na ulicach i skwerach Katowic

Mniej koszenia traw w mieście

Katowicki ZZM ogłosił przetarg na koszenie terenów miejskich o łącznej powierzchni 225 000 mkw. W tym roku prace będą prowadzone dwukrotnie: od maja do czerwca oraz od sierpnia do października, a po skoszeniu trawy będą miały wysokość do 8 cm. Oferty w przetargu można składać do 9 kwietnia.

Rzadsze koszenie sprzyja bioróżnorodności, zatrzymuje wilgoć w glebie i daje schronienie owadom oraz drobnym zwierzętom. W ostatnich latach ograniczyliśmy liczbę koszeń z pięciu do trzech, a w tym roku zmniejszamy liczbę koszeń do dwóch. Jednak koszenie pozostaje ważne ze względu na bezpieczeństwo – zbyt wysoka trawa przy drogach może ograniczać widoczność kierowcom. Dlatego szukamy kompromisu, łączącego ekologię i funkcjonalność miasta. mówi dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz

Kontrole budynków i porządkowanie zieleni

W Katowicach rozpoczęły się również coroczne prace porządkowe przy budynkach znajdujących się pod opieką Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Pracownicy zakładu dokonują przeglądów jedenastu placów zabaw, zlokalizowanych przy budynkach KZGM – zarówno pod kątem ich stanu technicznego, jak i czystości. Dodatkowo prowadzone są także przeglądy elementów małej architektury, takich jak ławki czy altany śmietnikowe.

Z kolei pracownicy działu eksploatacji kontrolują stan roślinności i dokonują przeglądu stanu fitosanitarnego drzew, które znajdują się przy obiektach KZGM lub na ich terenie. Wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, wydawane są zalecenia prac pielęgnacyjnych. Wśród nich warto wymienić m.in.

  • wiosenne grabienie liści,
  • oczyszczanie chodników i placów z traw, chwastów czy samosiejek;
  • pielęgnację istniejących nasadzeń kwiatów,
  • krzewów ozdobnych i żywopłotów oraz pnączy,
  • a także usuwanie zeschniętych kwiatostanów i części naziemnych uschniętych bylin.

Wiosenne sprzątanie ulic

MPGK wykorzystując sprzyjającą pogodę przystąpiło do oczyszczania ulic, parkingów, placów, ścieżek rowerowych i niektórych chodników po sezonie zimowym. Łączna powierzchnia do wyczyszczenia to ponad 4,8 mln mkw. Do dziś prace polegające na ręcznym oczyszczaniu parkingów i wysepek prowadzono w Śródmieściu, Ligocie, Giszowcu, Bogucicach, Szopienicach oraz na oś. Tysiąclecia. Następne w kolejności są Piotrowice, Koszutka oraz Kokociniec, a później prace będą prowadzone w kolejnych dzielnicach.

Dodatkowo przystąpiono do mechanicznego zamiatania ulic i ścieżek rowerowych. Aktualnie z uwagi na obowiązujący do 31 marca „zimowy” tryb pracy, MPGK nie dysponuje jeszcze kompletną flotą pojazdów do letniego utrzymania ulic (część pojazdów ma zabudowane posypywarki). W związku z tym MPGK wysyła codziennie na ulice miasta do 15 zamiatarek oraz myjek, natomiast prace porządkowe wykonuje prawie setka pracowników Zakładu Oczyszczania. Tylko w lutym 2025 r. zebrano 167 ton materiału zamiecionego z ulic i chodników oraz prawie 9 ton odpadów komunalnych zmieszanych.

Łatanie ubytków, uzupełnianie pęknięć

panowie w pomarańczowych strojach naprawiają drogęFot. Tomasz Kawka/KAW. Naprawa nawierzchni - skrzyżowanie ul. Szopienickiej z ul. Górniczego Dorobku

Miejski Zarząd Ulic i Mostów na bieżąco realizuje naprawy nawierzchni zarządzanych przez niego ulic uszkodzonych w wyniku aury zimowej. W miasto wyjechały ekipy z ciężkim sprzętem do miejscowego uzupełniania pęknięć czy ubytków w asfalcie. 

Priorytetem są te ulice, na których ubytki znajdują się np. w śladzie kół, posiadają ostre krawędzie i stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, a także główne arterie komunikacyjne Katowic oraz ulice, które są trasami autobusów komunikacji miejskiej.

Wszystkie te działania sprawiają, że Katowice są gotowe na wiosnę, a mieszkańcy mogą cieszyć się zdrowszym i bardziej przyjaznym otoczeniem.

Zobacz także

Sezon na tężnie solankowe w Katowicach rozpoczęty – sprawdź lokalizacje
Sezon na tężnie solankowe w Katowicach rozpoczęty – sprawdź lokalizacje
w Katowicach Osiedle Tysiąclecia

Sezon na tężnie solankowe w Katowicach rozpoczęty – sprawdź lokalizacje

Mamy dwa nowe pomniki przyrody w Katowicach. To platan i dąb
Mamy dwa nowe pomniki przyrody w Katowicach. To platan i dąb
Brynów – Osiedle Zgrzebnioka w Katowicach Śródmieście

Mamy dwa nowe pomniki przyrody w Katowicach. To platan i dąb

Prawie 1200 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. Wyłoniono wykonawcę
Prawie 1200 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. Wyłoniono wykonawcę
w Katowicach

Prawie 1200 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. Wyłoniono wykonawcę

Drzewo Roku 2025. 180-letni buk Grażyna z Katowic najpiękniejszy w Polsce? [Zdjęcia]
Drzewo Roku 2025. 180-letni buk Grażyna z Katowic najpiękniejszy w Polsce? [Zdjęcia]
w Katowicach Murcki

Drzewo Roku 2025. 180-letni buk Grażyna z Katowic najpiękniejszy w Polsce? [Zdjęcia]

Drzewa Młodych Ligocian będą miały tabliczki z imionami! Kolejne spotkanie w Dolinie Potoku Kokociniec
Drzewa Młodych Ligocian będą miały tabliczki z imionami! Kolejne spotkanie w Dolinie Potoku Kokociniec
Ligota - Panewniki w Katowicach

Drzewa Młodych Ligocian będą miały tabliczki z imionami! Kolejne spotkanie w Dolinie Potoku Kokociniec