Wybory samorządowe w Katowicach 2024. Oficjalne wyniki: Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze, uzyskując jeden z najlepszych wyników w kraju [Zdjęcia+wideo]
W niedzielę, 7 kwietnia 2024, w całej Polsce odbywały się wybory samorządowe. W Katowicach w pierwszej turze zwyciężył prezydent Marcin Krupa, który w tych wyborach ubiegał się o reelekcję.
Aktualizacja, 8 kwietnia, 10:20
To już pewne! Znamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2024 w Katowicach. W naszym mieście prezentują się one następująco:
- Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa) - 62,43% (60 112),
- Leszek Piechota (KWW Prawo i Sprawiedliwość) - 14,72 % (14 173),
- Dawid Durał (KWW Katowice 2050) - 9,19% (8 847),
- Jacek Budniok (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,86 % (6 603),
- Marek Strzałkowski (KWW Gaia System - Młodzi Dla Przyszłości Teraz) - 6,81 % (6 555).
Oznacza to, że prezydent Marcin Krupa, który w tych wyborach ubiegał się o reelekcję, wygrał w pierwszej turze. Frekwencja wyborcza w Katowicach wyniosła 46,5 %.
Aktualizacja, 7 kwietnia, 21:05
W wyborach samorządowych w Katowicach, w pierwszej turze, wygrywa Marcin Krupa, obecny prezydent Katowic, który ubiegał się o reelekcję. Według danych exit poll zdobył 66,5%. To jeden z najlepszych wyników w kraju.
Drogie Katowiczanki, Drodzy Katowiczanie, dziękuję za tak duże zaufanie. To dla mnie ogromny zaszczyt, ale też poważne zobowiązanie, by w kolejnych 5 latach zrealizować program wyborczy - „Umowę z mieszkańcami Katowic”. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich osób, które wzięły udział w wyborach – bez względu na to, na kogo oddały swój głos.
Pamiętajmy, że prezydent sam nie zdziałałby wiele. Dlatego serdecznie dziękuję całej Ekipie „Forum Samorządowego i Marcin Krupa”. To kilkadziesiąt osób, które przez ostatnie 5 lat ciężko i z zaangażowaniem pracowały na rzecz Mieszkanek i Mieszkańców naszego miasta. Dziękuję także moim Przyjaciołom i Znajomym za każde życzliwe słowo i wszelką pomoc. Współpraca z takimi ludźmi to dla mnie duże wyróżnienie i dzisiejszy sukces – jest także Waszym sukcesem! mówił tuż po ogłoszeniu wyników prezydent Katowic, Marcin Krupa
Największe podziękowania należą się oczywiście mojej całej, wspaniałej Rodzinie, a w szczególności żonie i dzieciom, na których zawsze mogę liczyć.
Czasu na świętowanie nie będzie. W najbliższych dniach spotkam się z moimi współpracownikami, by przydzielić im nowe zadania wynikające z mojego programu wyborczego.
Budowa 2 nowych basenów, 57 km dróg rowerowych, utworzenie nowych parków czy rewitalizacja terenów wokół 7 stawów to tylko przykładowe zadania, które wymagają dobrego przygotowania, by zrealizować je w terminie. Wiele projektów będę także konsultował z mieszkańcami – tak, by w możliwie jak największym stopniu odpowiadały społecznemu zapotrzebowaniu. dodał Marcin Krupa
Wieczór wyborczy Forum Samorządowego i Marcin Krupa w MDK "Południe" w Piotrowicach
Jak przedstawiają się wyniki pozostałych kandydatów na prezydenta Katowic? Według sondażu exit poll:
- Leszek Piechota (KW Prawo i Sprawiedliwość) otrzymał 9,7 proc.,
- Dawid Durał (KWW Katowice 2050) 9,4 proc.,
- Marek Strzałkowski (KWW Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz) 7,3 proc.,
- a Jacek Budniok (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) 7,1 proc.
Aktualizacja, 7 kwietnia, 21:03
Sztab Koalicji Obywatelskiej z województwa śląskiego zebrał się na Stadionie Śląskim.
Cieszę się z wyniku Koalicji Obywatelskiej na Śląsku. Uważam, że będziemy tworzyli bardzo silny zarząd województwa śląskiego. Cieszę się również z wyniku Marcina Krupy, którego wspierała Koalicja Obywatelska. Według danych sondażowych to 66% - bardzo dobry wynik. Myślę, że będziemy dobrze współpracowali z panem prezydentem. mówił po ogłoszeniu wstępnych wyników szef śląskiej Koalicji Obywatelskiej, Wojciech Saługa
Myślę, że władze polityczne koalicji rządzącej będą się spotykali i rozmawiali na tego, jak będzie wyglądał przyszły zarząd województwa śląskiego. Myślę, że możemy być spokojni o to, że tym razem w województwie śląskim wola wyborców zostanie uszanowana. Cieszę się z wyników wyborów, wszystko wskazuje na to, że Koalicja Obywatelska je wygrała. dodał
Aktualizacja, 7 kwietnia 2024, 18:48
Nasi dziennikarze byli też z wizytą w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 95, w Zespole Szkół nr 3, przy ul. Bolesława Chrobrego 4, na Osiedlu Tysiąclecia.
W naszej komisji frekwencja na godzinę 17:00 wyniosła 37,05%. Już z samego rana, o godzinie 7:00, byli głosować pierwsi wyborcy, a teraz przychodzą kolejni. Najwięcej osób było koło południa, jedna osoba z pieskiem przyszła, przychodzą też całe rodziny. W OKW nr 95 uprawnione do głosowania są 1472 osoby. Głosowanie od rana przebiega bez komplikacji. mówi przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 95, Radosław Wolan
Pytaliśmy mieszkańców o to, czy warto głosować w wyborach samorządowych.
Warto głosować, dlatego, że żyjemy w tym mieście, te decyzje, które są podejmowane przez tych, którzy zasiadają w Radzie Miasta, mają bezpośredni wpływ na nas mieszkańców. Jak możemy wyrazić swoje zdanie w wyborach, powinniśmy to zrobić, bo to ma realny wpływ na to, jak wygląda i jak ma funkcjonować nasze miasto. podkreśla mieszkanka Osiedla Tysiąclecia, która właśnie przyszła głosować do Zespołu Szkół nr 3 w Katowicach
Wybory samorządowe w Katowicach. Głosowanie na os. Tysiąclecia w Zespole Szkół nr 3
Aktualizacja, 7 kwietnia 2024, 18:35
Poznaliśmy frekwencję w Katowicach na godzinę 17:00.
Frekwencja na godz. 17:00 wynosiła 33,10%.
mówi nam przewodnicząca Obwodowych Komisji Wyborczych w Katowicach, Patrycja Pałka
Największą frekwencja w Katowicach na godz. 17:00 była w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 64 w Szkole Podstawowej nr 65 przy ul. Kukułek 2a - 45,23%
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane frekwencyjne z całego kraju. Na godz. 17:00 frekwencja w wyborach w Polsce wynosiła 39,43%. W 2018 roku frekwencja na tę godzinę była o około 2% wyższa.
W województwie śląskim frekwencja do godz. 17:00 wynosiła 36,02% - wydano 1 199 239 kart do głosowania. W Katowicach frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 33,10%. Wydano 69 925 kart.
Aktualizacja, 7 kwietnia 2024, 14:14
Nasi dziennikarze odwiedzili lokale wyborcze. Jednym z nich była Obwodowa Komisja Wyborcza nr 65 mieszcząca się w Miejskim Przedszkolu nr 1 przy ulicy Brynowskiej 82.
Przygotowania do utworzenia w tym miejscu Obwodowej Komisji Wyborczej rozpoczęły się już na początku tygodnia. Trzeba było uporządkować stoliczki czy zabawki. Komisja zebrała się tutaj już w sobotę o godz. 8:00. Wtedy przygotowaliśmy lokal pod względem informacyjnym, wywiesiliśmy obwieszczenia, informacje dla wyborców. Przeliczyliśmy karty i zabezpieczyliśmy je w sejfie. Podzieliliśmy dyżury między komisją na trzy zmiany po 6 osób. Dziś pracę rozpoczęliśmy od godz. 6:00, a lokal został otwarty o godz. 7:00. Od razu pojawili się pierwsi chętni do głosowania, więc o godz. 7:05 oddano już pierwsze trzy głosy. Głosowanie przebiega w sposób naturalny, jest spokojnie. Jesteśmy do dyspozycji wyborców, udzielamy informacji co do sposobu głosowania. Zdarzają się przypadki, że wyborcy nie są ujęci w spisie wyborców, wtedy kontaktujemy się z Urzędem Miasta, które weryfikuje i sprawdza, gdzie mamy pokierować danego wyborcę. powiedziała portalowi WKATOWICACH.eu, przewodnicząca OKW nr 65, Beata Krzakiewicz-Karcz
Mieszkańcy Katowic, którzy wybrali się do lokali wyborczych oddać głos, zgodnie podkreślali, że udział w wyborach jest naszym prawem, ale i obowiązkiem.
Przyszłam dziś zagłosować, bo uważam, że jest to nasz najważniejszy obowiązek, a nie tylko prawo. Chodzę na wszystkie wybory odkąd ukończyłam 18 lat. Polityka jest z nami, czy tego chcemy czy nie. Kwestia tego, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, leży w naszych rękach. I to prawda, że każdy głos się liczy – jeden głos może zdecydować o naszej przyszłości. Uważam, że jeśli ktoś nie głosuje to nie ma prawa w ogóle podejmować rozmów dotyczących tego, że coś jest źle lub dobrze. powiedziała pani Ania
Wśród głosujących są także tacy, dla których to pierwsze wybory.
Skończyłem w grudniu 18 lat, więc dziś głosuje pierwszy raz. Jestem zadowolony, że w końcu mogę głosować. Przyszedłem na wybory, bo to tak naprawdę jedna z najważniejszych rzeczy, dzięki której możemy decydować o przyszłości Katowic. mówił nam Jan
Aktualizacja, 7 kwietnia 2024, 12:00
W Katowicach na godzinę 12:00 frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 14,11%. W Polsce frekwencja do tej godziny wyniosła z kolei 16,52%.
Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania w Katowicach do godziny 12:00 to 29 822. Łącznie uprawnionych do głosowania w stałych obwodach głosowania w Katowicach jest 211 330 osób.
Najwyższa frekwencja jest w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Szkole Podstawowej nr 9 - 20,36%.
mówi nam przewodnicząca Obwodowych Komisji Wyborczych w Katowicach, Patrycja Pałka
W Katowicach odnotowano incydent wyborczy. Wyborcy wymienili się kartami do głosowania - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Przypomnijmy, że w naszym mieście działa 168 obwodowych komisji wyborczych. Mieszkańcy Katowic w wyborach samorządowych głosują na prezydenta miasta, radnych oraz reprezentantów rady sejmiku województwa śląskiego. Szczegółowe informacje o kandydatach znajdziecie TUTAJ.
Wcześniej pisaliśmy:
Wybory samorządowe 2024 w Katowicach
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00. O tej godzinie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarządza zakończenie głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania.
Wybory do rad są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Można być radnym tylko jednego organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
Głosowanie w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywa się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyborcy głosują w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania (ujęcia w stałym obwodzie w głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców), za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Kto może głosować w Katowicach?
Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego ma (według Kodeksu Wyborczego, stan prawny na 29 stycznia 2024 r.):
- a) rady gminy – obywatel polski, obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy,
- b) rady powiatu i sejmiku województwa – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa;
Nie ma prawa wybierania osoba:
- 1) pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- 2) pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- 3) ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu
Obywatele polscy mogą głosować i kandydować w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r., pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
W Katowicach mogą w wyborach głosować osoby stale zamieszkujące na terenie naszego miasta. Jeśli chcemy zaktualizować swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców – można złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełniamy warunki)
Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW
Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące
Swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców możemy sprawdzić w urzędzie, a także przez internet. W przypadku sprawdzania danych przez internet trzeba przygotować - dane logowania do profilu zaufanego: login i hasło, e-dowód lub aplikację mObywatel.
Co musisz zrobić?
- Zaloguj się do mObywatela w przeglądarce.
- Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Centralny Rejestr Wyborców.
- Możesz zamówić dane z rejestru. Otrzymasz je na swoją skrzynkę ePUAP.
W CRW są przetwarzane dane osobowe obywateli:
- polskich, którzy ukończyli 17 lat,
- państw Unii Europejskiej (innych niż Polska) i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli
- wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.
Centralny Rejestr Wyborców (CRW) to rejestr w systemie teleinformatycznym, który został utworzony na podstawie Kodeksu wyborczego. W rejestrze są dane o wszystkich wyborcach – zarówno o obywatelach polskich, jak i cudzoziemcach uprawnionych do głosowania w Polsce.
Rejestr służy do:
- przygotowania wyborów i referendów,
- ustalania liczby wyborców,
- sporządzania spisów wyborców.
Przypomnijmy, że ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku. Od 2018 wybory odbywają się co 5 lat. W latach 1998–2018 kadencja trwała 4 lata.