Zabytkowa kolejowa nastawnia bramowa w Bytomiu przejdzie remont. Budynek odzyska blask jeszcze w tym roku
Ma już blisko 90 lat, a jej istnienie jeszcze niedawno stało pod dużym znakiem zapytania. Teraz zabytkowa kolejowa nastawnia bramowa w Bytomiu doczeka się modernizacji i przez kolejne lata będzie cieszyć oko podróżujących koleją przez to miasto. PKP PLK ogłosiły przetarg na remont budynku z lat 30. Ubiegłego wieku. Wszystkie prace realizowane na nastawni bramowej zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Bytomski zabytek kolejowy przejdzie modernizację
Bytomski magistrat i PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że zabytkowa nastawnia bramowa Bt, nieopodal dworca kolejowego w Bytomiu przejdzie modernizację. Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg, dzięki któremu jeszcze przed końcem roku modernistyczny budynek, który powstał w 1935 roku, odzyska dawny blask.
Zgodnie z założeniami przetargu na remont, konstrukcja nastawni zostanie oczyszczona i pomalowana, elewacja i dach obiektu będą poddane renowacji, a okna i drzwi zostaną wymienione. Także wnętrze obiektu przejdzie modernizację. Na nastawni zamontowane zostanie również nowe oświetlenie, dzięki czemu w nocy przedwojenny obiekt będzie podświetlony.
Jak informuje bytomski Urząd Miejski wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków nastawnia bramowa „Bt” nie pełni już funkcji posterunku technicznego. We wrześniu 2022 roku sterowanie ruchem zostało przeniesione na nastawnię BT4, a docelowo ruch pociągów po zmodernizowaniu linii kolejowej nr 131 będzie kierowany z nowo powstałego Lokalnego Centrum Sterowania „Bytom” w rejonie ul. Składowej.
Wszystkie prace realizowane na nastawni bramowej zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Taka procedura jest konieczna, bowiem obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. czytamy na stronie bytomskiego magistratu
Nastawnia nie jest jedynym kolejowym obiektem w Bytomiu, który odzyskuje dawny blask. Trwają prace związane z modernizacją hali peronowej bytomskiego dworca kolejowego. Perony będą po remoncie zapewniać komfort pasażerom, także tym z niepełnosprawnościami i trudnościami w poruszaniu się.
Odnowione zostaną dwa przejścia podziemne w rejonie dworca. Efektem prac w stacji Bytom będą wygodniejsze podróże pociągiem w stronę Katowic i Tarnowskich Gór. Roboty pozwolą na zwiększenie przepustowości stacji oraz rozdzielenie ruchu towarowego od pasażerskiego.
Wszystkie prace związane z modernizacją linii kolejowej nr 131 na tym odcinku mają się zakończyć do końca 2025 roku.