Znamy "obiekty zaprzyjaźnione" Industriady 2023. Wśród nich szopienicki Browar Mokrskich
Choć do Industriady zostało jeszcze sporo czasu, już teraz można się zapoznać z listą obiektów zaprzyjaźnionych 14. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki. Wyjątkowe miejsca zostały wyłonione w konkursie. Jego wyniki przedstawiło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, operator Szlaku Zabytków Techniki.
Poznaliśmy "obiekty zaprzyjaźnione" Industriady 2023
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, operator Szlaku Zabytków Techniki, informuje, że został rozstrzygnięty konkurs na „obiekt zaprzyjaźniony” 14. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady.
Program tegorocznej INDUSTRIADY, wraz z obiektami Szlaku Zabytków Techniki, współtworzyć będą:
- Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach - obiekt zgłoszony przez BFC Nieruchomości Johann Bros;
- Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju - obiekt zgłoszony przez miasto Jastrzębie-Zdrój;
- Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie - obiekt zgłoszony przez gminę miasto Pszów;
- Marina Gliwice na Kanale Gliwickim - obiekt zgłoszony przez Excellent Agencję Promocyjno-Usługową Ewa Sternal;
- Pałac Schoena w Sosnowcu - obiekt zgłoszony przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu;
- Wieża wyciągowa w Porębie - obiekt zgłoszony przez gminę Poręba.
Celem konkursu było wyłonienie nie więcej niż dziesięciu „obiektów zaprzyjaźnionych” festiwalu, które dołączą do uczestników święta Szlaku Zabytków Techniki. Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2023” będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 17 czerwca 2023 roku pod hasłem „SZTUKA PRZEMYSŁU”.
Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od 14 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu.
Katowicki "obiekt zaprzyjaźniony" Industriady 2023 - Browar Mokrskich
W 1879 roku bracia Mokrscy nabyli w Szopieniach gospodarstwo rolne, na którego gruntach rok później wznieśli browar. Co ciekawe, wiemy, że na przełomie XIX i XX wieku w niedalekich Siemianowicach znany browar prowadził przedsiębiorca o nazwisku Paul Mokrski. Browar w Szopienicach stanął na południowym brzegu rzeki Brynicy i wpierw składał się z budynku warzelni oraz kotłowni.
Wnet w pobliżu wymurowano słodownię, fermentownię i leżakownię. Oczywiście, z biegiem lat, zakład obrósł jeszcze w inne budynki towarzyszące. Mokrscy produkowali piwo i słód, a także handlowali trunkiem w przyzakładowym sklepie. Po I wojnie światowej zakład przechodził z rąk do rąk. Przed i tuż po II wojnie światowej należał na przykład do braci Porębskich z Krakowa.
W okresie PRL budynki browarne zaadaptowano na magazyny. W 1991 roku obiekt przy ul. ks. bpa Herberta Bednorza nabył prywatny przedsiębiorca, Johannes Bros, właściciel firmy Bros-Markt. Przeprowadził on skrupulatną rewitalizację zabytkowych budowli, przystosowując je do funkcji biurowych i magazynowych.
Charakterystyczne, ceglane elewacje starannie oczyszczono i wyfugowano, wymieniono dachy, zadbano o zdobienia i ornamenty. Pomiędzy budynkami stworzono place i zieleńce - miejsce prezentacji sztuki współczesnej. Obecnie Browar Mokrskiego w Katowicach Szopienicach to Factory Centrum, czyli siedziba kilkudziesięciu firm.
Źródło TUTAJ.