Niezwykła wystawa (nie tylko) dla dzieci w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej! Przenieś się do niesamowitego świata przyrody i zwierząt! [Zdjęcia]

Baśń? Opowieść o naturze? Wystawa artystyczna? Najlepszą odpowiedzią na to, co zobaczymy w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach będzie to jedno zdanie: „Naprawdę piękny świat”. To właśnie taki tytuł nosi ekspozycja, którą przygotowano w Galerii Intymnej i trudno się z tym tytułem nie zgodzić, bo na moment można tu zapomnieć o szarej codzienności.

„Naprawdę piękny świat” - wystawa w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach
Las i oceaniczne głębiny – to w takie okoliczności przyrody zabierze odbiorów ekspozycja zatytułowana „Naprawdę piękny świat”, którą od lutego do kwietnia 2025 roku można podziwiać w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To wystawa inna, niż wszystkie dotychczasowe, które zorganizowano w Galerii Intymnej Domu Oświatowego. Dlaczego? Być może dlatego, że wprawia zachwyt zarówno najmłodszych, jak i wiele starszych odbiorców.
Tę wystawę można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć i poczuć jej zapach. Znajdziemy tu wizualizacje lasu i morza. Po tym niezwykłych miejscach oprowadzają nas bohaterki książek Aliny Przydatek, która jest autorką tej niezwykłej wystawy. opowiada dziennikarzowi portalu WKATOWICACH.eu, kierownik Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Ewa Kokot
To właśnie wspomniana artystka i pisarka Alina Przydatek jest autorką wszystkich postaci, które znalazły się na wystawie. Wizualizacje, które otaczają bohaterów przygotowały z kolei studentki Uniwersytetu SWPS z Wrocławia: Alina Ostrowska i Gabriela Pytel, pod opieką merytoryczną Małgorzaty Jabłońskiej i Piotra Szewczyka. Idea stworzenia wystawy wyniknęła ze spotkania kierowniczki Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach Ewy Kokot z Aliną Przydatek.
Kiedy spotkałam się z panią Aliną, ona miała przy sobie pełny worek tych postaci, wydzierganych i zrobionych ręcznie z materiałów recyklingowych, które można teraz zobaczyć na wystawie. Kompletnie się w nich zakochałam. Wtedy pojawił się w mojej głowie pomysł, że makiety wykorzystywane do ilustrowania książek, można wykorzystać jako wystawę sztuki dla dzieci. relacjonuje w rozmowie z nami Ewa Kokot
Tak właśnie przestrzenie Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach wypełniły się maskotkami – postaciami baśniowej opowieści, która może być dowolnie interpretowana przez odbiorców wystawy "Naprawdę piękny świat".
Pośród multimedialnych wizualizacji lasu można znaleźć stukającego dzięcioła, muchomory, borówki, latające motyle, ale także drewniany domek, w którym kryją się bohaterki książek Aliny Przydatek – myszka i króliczka - Soniulinda i Matilda.
To właśnie te bohaterki z leśnej gęstwiny, prowadzą zwiedzających wystawę na morskie fale, gdzie ze swojej żaglówki podziwiają m.in. ryby, ośmiornicę, żółwia i mewy oraz konika morskiego zaplątanego w foliowy worek. Tym sposobem, ta baśniowa przestrzeń nie tylko zachwyca i wywołuje różne emocje, ale także skłania do rozważań na temat zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. Ku takim przemyśleniom może kierować także wykorzystanie materiałów z recyklingu do stworzenia wykorzystanych na wystawie postaci.
Dzięki odwiedzinom w Galerii Intymnej, zarówno dzieci, jak i dorośli szybko mogą zapomnieć o otaczającym ich świecie, szarej codzienności, doskwierającej nam zwłaszcza zimą.
Sztuka tworzona dla dzieci, czy ta baśniowość, którą wywołujemy w czasie świąt Bożego Narodzenia jako dorośli, mają w sobie coś z takiego „pozytywnego kiczu”. Te kolorowe postacie, to że to wszystko jest odrobinę przerysowane, tak bardzo barwne, to tylko wzmacnia działanie estetyczne tej wystawy i jej wartość. podkreśla w rozmowie z nami pomysłodawczyni wystawy, Ewa Kokot
Żeby to zobaczyć i doświadczyć co oznacza "Naprawdę piękny świat", trzeba odwiedzić Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Można to zrobić indywidualnie, choć warto się tu wybrać zorganizowaną grupą, wcześniej kontaktując się telefonicznie (tel. 32 255 43 21). Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach można odwiedzać codziennie między 8:00 a 16:00. Znajdziemy go przy ul. Francuskiej 12.
Zobacz także

Weekend w Katowicach 14-16 marca. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
!["Powrót do Avalonu". Wystawa w Muzeum Śląskim przeniesie widzów w świat Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu [Zdjęcia i wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/Avalon_1_mini.jpg.webp)
"Powrót do Avalonu". Wystawa w Muzeum Śląskim przeniesie widzów w świat Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu [Zdjęcia i wideo]
!["Katowice są hipsterskie". Poznajcie Aleksandrę Jandę i jej niezwykłe dzieła sztuki [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/DSC02193_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
"Katowice są hipsterskie". Poznajcie Aleksandrę Jandę i jej niezwykłe dzieła sztuki [Zdjęcia]
![Katowickie lodowiska biją rekordy popularności. W tym sezonie odwiedziło je już ponad 58 tys. gości [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/dyskoteka-murcki-lodowisko-kaw__1__mini.jpg.webp)
Katowickie lodowiska biją rekordy popularności. W tym sezonie odwiedziło je już ponad 58 tys. gości [Zdjęcia]

Przenosiny dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Będzie przerwa w działaniu systemu

Unikajmy dzikich lodowisk. Co robić, gdy zapadnie się pod nami lód?

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach w marcu: spotkania autorskie, warsztaty i Dni Kultury Żydowskiej
![Planszówkowe ferie w Kato Science Corner [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/DSC00069_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Planszówkowe ferie w Kato Science Corner [Zdjęcia]

Ferie w Katowicach 2025: atrakcje, zajęcia i wydarzenia dla dzieci i młodzieży
![Zimowa zabawa w Parku Kościuszki – czeka naśnieżony tor saneczkowy! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/DSC07629_Du%C5%BCy_mini.jpeg)