W Katowicach rusza kampania społeczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia”. Uczniowie za darmo zbadają wzrok [Zdjęcia]

Dzięki nowej edycji kampanii pod nazwą "Szkoła Zdrowego Widzenia" uczniowie katowickich szkół będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok. W ramach wcześniejszych edycji programu przebadano ponad 3 000 dzieci, co pozwoliło na wykrycie licznych zaburzeń widzenia i umożliwiło podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.
.jpg?1738761609203)
Kampania społeczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia” w Katowicach
Uczniowie klas pierwszych we wszystkich katowickich szkołach podstawowych oraz w zespołach szkolno-przedszkolnych w roku szkolnym 2025/2026 roku będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych wzroku. To właśnie na terenie Katowic zrealizowana zostanie kampania społeczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia” 2025-2026, którą przeprowadzi OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii.
Nie ma cenniejszej wartości niż zdrowie. Według danych 1% dzieci do 5 roku życia ma krótkowzroczność. Wzrasta ona do 8% w wieku lat 10 i 15% w wieku lat 15. To problem, który może rzutować na rozwój dziecka – w tym umiejętność czytania i pisania. Stąd tak ważne jest wczesne wychwycenie problemu. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Dzięki naszemu partnerowi wszyscy pierwszoklasiści z miejskich szkół staną przed możliwością skorzystania z bezpłatnych badań przesiewowych, które pomogą w zweryfikowaniu czy wszystko ze wzrokiem jest w porządku. Zachęcam rodziców do zgłaszania uczestnictwa w tym programie. dodaje wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Przesiewowe badania diagnostyczne prowadzone przez higienistki szkolne, obejmują jedynie badanie ostrości wzroku i wykrywają tylko duże zaburzenia widzenia. W stosunku do badania bilansowego 6-7 latków badanie w ramach „Szkoły Zdrowego Widzenia” jest rozszerzone o test Motyla – test widzenia przestrzennego, widzenie barw, ocenę ruchomości gałek ocznych, ocenę konwergencji – tj. zbieżnego ustawienia podczas pracy na bliską odległość, a także komputerowe badanie wzroku.
Wielu małych pacjentów trafiało do naszej poradni z nierozpoznanymi we właściwym momencie wadami wzroku. Stąd pomysł na kampanię, której celem jest wczesna diagnostyka. To ważne, ponieważ według prognoz do 2050 roku połowa populacji na świecie będzie krótkowzroczna – co ciekawe, badania wskazują, że skutecznym działaniem profilaktycznym jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Już 2 godziny dziennie w naturalnym świetle, mogą spowolnić progresję tej wady wzroku u dzieci. mówi specjalista chorób oczu, kierownik medyczny OKULUS, dr n. med. Iwona Filipecka – pomysłodawczyni kampanii „Szkoła Zdrowego Widzenia”
Jak podkreślają eksperci zaburzenia widzenia obuocznego nie bolą. Dzieci najczęściej nie wiedzą, że źle widzą, ponieważ nie mają porównania i nie powiedzą nam o swoich dolegliwościach. Stąd udział w VI edycji kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Szkoła Zdrowego Widzenia” jest szansą na zweryfikowanie stanu wzroku dziecka.
Nasze ponad 20-letnie doświadczenie, w tym dotychczasowe edycje kampanii w powiecie bielskim oraz jaworznickim pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na profilaktykę wzroku u dzieci. Dzięki otwarciu OKULUS w Katowicach, teraz możemy objąć badaniami dzieci z pierwszych klas tutejszych szkół. Kampania pozwala na wczesne wykrycie zaburzeń widzenia, ale także edukuje rodziców i nauczycieli. Naszym celem jest, aby każde dziecko miało szansę na zdrowy start w edukacji i codziennym życiu. mówi dyrektor OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii, Krzysztof Macha
Nieprawidłowe funkcjonowanie narządów zmysłów u dzieci jest przyczyną opóźnień w nauce – trudności z czytaniem, pisaniem, zaburzeń komunikacji, rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Wczesne rozpoznanie i leczenie tych zaburzeń wyrównuje szanse i daje dzieciom możliwość prawidłowego funkcjonowania w szkole i życiu dorosłym.
Informacja o możliwości wzięcia udziału w kampanii została rozdystrybuowana przez szkoły. Tam rodzice muszą zgłosić chęć udziału dziecka w badaniach, a następnie podpisać stosowne zgody. W ramach wcześniejszych edycji kampanii przebadano ponad 3 000 dzieci, co pozwoliło na wykrycie licznych zaburzeń widzenia i umożliwiło podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.
Zobacz także
![Zamknięcie kapsuły czasu w ZSZ im. Romualda Mielczarskiego w Katowicach. Otwarcie w 2050 roku! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/DSC09575-3_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Zamknięcie kapsuły czasu w ZSZ im. Romualda Mielczarskiego w Katowicach. Otwarcie w 2050 roku! [Zdjęcia]
![Podpisano porozumienie o współpracy w sprawie organizacji Śląskiego Kongresu Oświaty [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Podpisano porozumienie o współpracy w sprawie organizacji Śląskiego Kongresu Oświaty [Zdjęcia]
![Pierwszy w Polsce symulator wad wzroku. Stworzyli go ludzie ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego [Wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/symulator_mini.png.webp)
Pierwszy w Polsce symulator wad wzroku. Stworzyli go ludzie ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego [Wideo]

Rekord zabiegów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach. Okulistyka na Ceglanej ma się czym pochwalić!
![Prof. Gierek-Łapińska upamiętniona w Katowicach. Przed szpitalem przy ul. Ceglanej stanęła ławeczka wybitnej okulistki [Galeria zdjęć]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-05/%C5%81aweczka_1_mini.jpeg)
Prof. Gierek-Łapińska upamiętniona w Katowicach. Przed szpitalem przy ul. Ceglanej stanęła ławeczka wybitnej okulistki [Galeria zdjęć]
![Okuliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach wykonali nowatorski zabieg równoczesnego leczenia jaskry i zaćmy [Zdjęcia+wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-03/UCK_mini.jpg.webp)