W Katowicach trwają badania wzroku dzieci w ramach „Szkoły Zdrowego Widzenia”. Jakie są pierwsze wnioski?

W Katowicach trwa wspierana przez miasto kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia”, dzięki której nawet kilkuset pierwszoklasistów ma szansę na bezpłatne, przesiewowe badanie wzroku – często pierwsze w swoim życiu. Optometryści i ortoptyści odwiedzili już kilka placówek w mieście i niestety nie mają dobrych wieści – dzieci w Katowicach nie widzą dobrze, a wielu rodziców dowiaduje się o tym dopiero teraz.

Szkoła Dobrego Widzenia w Katowicach
Od kilku tygodni w Katowicach po raz pierwszy realizowana jest kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia”, organizowana przez OKULUS PLUS – Centrum Okulistyki i Optometrii, które działa na Nikiszowcu. Dzięki niej, aż do czerwca tego roku, nawet kilkuset pierwszoklasistów z katowickich szkół podstawowych może skorzystać z bezpłatnych badań wzroku. I to bez konieczności wychodzenia ze szkoły.
Badania te, oprócz oceny ostrości widzenia, którą zwykle wykonuje się na bilansie 6-7-latków, obejmują test widzenia przestrzennego, czyli tzw. test motyla, badanie widzenia barw, ocenę ruchomości gałek ocznych, ocenę zbieżnego ustawienia podczas pracy na bliską odległość (konwergencję), a także komputerowe badanie wykrywające wady wzroku.
Tak szeroki zakres badań ma pomóc we wczesnej diagnostyce problemów ze wzrokiem, a także w powiadomieniu rodziców o konieczności rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. To ważne, ponieważ właściwe rozpoznanie wady wzroku u dziecka może ułatwić mu naukę, czytanie oraz codzienne aktywności.
Część uczniów ze szkół objętych kampanią już przebadano. Specjaliści odwiedzili 3 placówki, w których zbadali 120 uczniów. Pierwsze wyniki niestety nie napawają optymizmem.
Mimo iż jesteśmy we wczesnej fazie kampanii, już teraz widzimy, jak bardzo potrzebne były badania. Pierwsze wizyty w szkołach ujawniają niepokojący trend. Nawet u co trzeciego dziecka po wstępnej analizie badań wykryliśmy obniżoną ostrość wzroku, która wynikała z krótkowzroczności lub nadwzroczności. Części przypadków towarzyszyły także zezy. ocenia kierownik medyczny OKULUS PLUS i pomysłodawczyni kampanii, okulistka dr n. med. Iwona Filipecka
Co szczególnie niepokojące, w tej grupie, w której odnotowaliśmy wady wzroku, żadne dziecko nie nosiło okularów. Ponadto duży odsetek w pierwszej przebadanej grupie – około 37 proc. – stanowiły dzieci, które, mimo że prawidłowo odczytywały literki z tablicy do badania, prezentowały zaburzenia ruchomości oczu, osłabioną konwergencję lub zezy ukryte. To, w połączeniu z ich nieprawidłowymi wynikami komputerowego badania wzroku, może świadczyć o początku rozwoju wady wzroku. dodaje
Według ekspertów niepokojąca jest jeszcze jedna obserwacja.
Wielu rodziców dzieci badanych w Katowicach nie wiedziało wcześniej o problemach ze wzrokiem swojej pociechy. Dzięki badaniom przesiewowym, ocenie wyników przez lekarza okulistę i wypełnionej „Karcie Badania Dziecka” będą mogli pójść z pociechą do specjalisty i odpowiednio leczyć zaburzenia wzroku. mówi kierownik medyczny OKULUS PLUS w Katowicach, dr n. med. Agnieszka Grądek-Motyl
Tylko w roku szkolnym 2025 kampania dotrze do 14 placówek edukacyjnych w Katowicach. W ręce optometrystów i ortoptystów trafi natomiast ponad 500 pierwszoklasistów, których rodzice wyrazili zgodę na badanie wzroku ich dziecka. Druga tura badań planowana jest na rok szkolny 2025/2026 i będzie obejmować zespoły szkolno-przedszkolne. Łącznie badaniom poddane zostanie aż 2000 uczniów z Katowic.
Realizowana kampania ma szansę dosłownie zmienić życie dzieci. Odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie zaburzeń wzroku wyrównuje szanse ucznia, nie tworzy mu ograniczeń w rozwoju, a także sprawia, że może normalnie funkcjonować w zajęciach szkolnych, a później w dorosłym życiu. podkreśla dr Agnieszka Grądek-Motyl
Co ważne, projekt ten wspiera rodziców. Dzięki badaniom zyskują oni wiedzę o zdrowiu oczu dziecka, a co za tym idzie – mają szansę reagować. Niestety wielu uczniów, zwłaszcza najmłodszych, nie potrafi samodzielnie zakomunikować kłopotów z widzeniem. Wady wzroku nie bolą, a często rozwijają się bezobjawowo. Wiele dzieci nie wie także, że może widzieć inaczej niż rówieśnicy. Musimy więc być czujni. dodaje
Kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia” po raz pierwszy realizowana jest w Katowicach. Wcześniej organizowana była też w Bielsku-Białej i Jaworznie. W sumie doczekała się już pięciu odsłon, w ramach których wykonano ponad 15 tys. różnych badań oczu u ponad 3 tys. uczniów. Podczas jednej z edycji różne problemy ze wzrokiem zdiagnozowano aż u 2 na 3 badanych uczniów.
Zobacz także
![Katowice pionierem w leczeniu zaćmy wrodzonej u dzieci? Przełomowa metoda operacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym [Zdjęcia]”](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/tn_IMG_9152_mini.jpg.webp)
Katowice pionierem w leczeniu zaćmy wrodzonej u dzieci? Przełomowa metoda operacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym [Zdjęcia]”

Wojewódzki sanepid podsumował działania za 2024 rok: duży wzrost zachorowań na krztusiec i grypę
![Przychodnia Bracka Kleofas zaprosiła na darmowe badania. Chętnych nie brakowało [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/tn_IMG_5276_mini.jpg.webp)
Przychodnia Bracka Kleofas zaprosiła na darmowe badania. Chętnych nie brakowało [Zdjęcia]
![W Katowicach rusza kampania społeczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia”. Uczniowie za darmo zbadają wzrok [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
W Katowicach rusza kampania społeczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia”. Uczniowie za darmo zbadają wzrok [Zdjęcia]
