Pierwsza maszynistka w Kolejach Śląskich to Marlena Plona. Jej debiut to kurs Katowice - Rybnik

Marlena Plona to pierwsza maszynistka Kolei Śląskich. Swój pierwszy kurs odbyła 4 kwietnia jadąc pociągiem na trasie Katowice - Rybnik. Obecnie u przewoźnika na maszynistki szkolą się jeszcze trzy kobiety.

Kolej na kobiety - Marlena Plona pierwszą maszynistką Kolei Śląskich
Choć kolej kojarzy się z zawodem zdominowanym przez mężczyzn, to dziś coraz więcej kobiet wybiera tę drogę zawodową. Aktualnie w Kolejach Śląskich pracuje niemal 1,3 tys. osób, a około 40 proc. załogi stanowią kobiety. Najwięcej na stanowiskach kierownika pociągu, konduktora i kasjera. Do marca bieżącego roku jedyną grupą bez kobiet była załoga maszynistów. To także się zmieniło.
Egzamin maszynisty zdała Marlena Plona – pierwsza z czterech szkolonych przez Koleje Śląskie kandydatek na maszynistki. W piątek, 4 kwietnia już jako pełnoprawna maszynistka po raz pierwszy poprowadziła pociąg Kolei Śląskich z Katowic do Rybnika.
Marlena Plona ma dwa fakultety: z rachunkowości i matematyki, ale porzuciła pracę za biurkiem na rzecz kolejowej przygody, którą rozpoczęli jej ojciec i dziadek. Dzięki determinacji i wsparciu doświadczonych instruktorów, ukończyła wymagający kurs i zdała egzamin, zdobywając świadectwo maszynisty.
Trafiłam na świetnych nauczycieli. Obawiałam się, że powiedzą: “dziewczyna nie da sobie rady”, ale bardzo mnie wspierali, byli cierpliwi, na każdym kroku podkreślali, że o każdej porze dnia i nocy mogę dzwonić i pytać. wspomina maszynistka Marlena Plona
Praca w transporcie kolejowym zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem kolei. Koleje Śląskie wspólnie z władzami Województwa Śląskiego odpowiadają na rosnące potrzeby pasażerów i inwestują w nowoczesny tabor.
W lutym na torach pojawiły się trzy nowoczesne i ekologiczne pociągi Impuls 2. Łącznie, dzięki zamówieniom Kolei Śląskich i Województwa Śląskiego, do końca 2027 roku flotę regionalnego przewoźnika zasili 31 takich składów. Wartość obu umów to niemal 1,5 mld zł.
2024 był drugim rokiem z rzędu, w którym Koleje Śląskie przewiozły rekordowe 22 mln pasażerów, co potwierdza, że inwestowanie w nowoczesną, komfortową i ekologiczną kolej to przyszłościowy kierunek. Rozwój transportu kolejowego oznacza również wzrost liczby miejsc pracy i nowe możliwości zawodowe. mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich, Bartłomiej Wnuk
Koleje Śląskie aktualnie prowadzą rekrutacje na takie stanowiska jak:
- maszynista pojazdów trakcyjnych,
- mechanik taboru,
- elektronik,
- specjalista ds. wdrożeń systemów rozliczeń w Biurze Handlowym
- czy starszy specjalista ds. zamówień publicznych.
Wszystkie oferty pracy w Kolejach Śląskich można znaleźć na stronie www.kolejeslaskie.pl.
Benefity dla pracowników oraz ich psów i kotów
Pracownicy Kolei Śląskich mogą liczyć na szeroki pakiet korzyści, obejmujący m.in. karty MultiSport, fundusz socjalny, nagrody jubileuszowe, kasę zapomogowo-pożyczkową oraz dodatkowy dzień wolny i gratyfikację finansową z okazji Dnia Kolejarza. Wśród dostępnych benefitów jest również prywatna opieka medyczna, ubezpieczenia grupowe, a nawet ubezpieczenie zdrowotne dla psów i kotów pracowników regionalnego przewoźnika. Zatrudnienie w kolejach to także szereg ulg transportowych i międzynarodowych zniżek.
Na podstawie legitymacji służbowej pracownicy Kolei Śląskich mogą korzystać z darmowych przejazdów swoimi pociągami. Mają również możliwość uzyskania 99-proc. zniżki na zakup biletów innych krajowych przewoźników kolejowych w ramach Ulgowych Usług Transportowych, przy 85-proc. dopłacie ze strony pracodawcy.
Koleje Śląskie oferują także swoim pracownikom Międzynarodową Kartę Zniżek FIP, która pozwala na podróżowanie z dużymi rabatami po całej Europie. Dzięki legitymacji FIP pracownicy mogą kupować bilety kolejowe za połowę ceny, a specjalna książeczka FIP umożliwia nawet 8 dni darmowych przejazdów rocznie u wybranych przewoźników zagranicznych. informuje Bartłomiej Wnuk
Zobacz także
![Kolejarze zagrali w piłkę na "Kolejarzu"! Za nami Mistrzostwa Polski Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-04/Koleje_mini.jpg.webp)
Kolejarze zagrali w piłkę na "Kolejarzu"! Za nami Mistrzostwa Polski Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych [Zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery na A4. Miał prawie 2 promile alkoholu
![Katarzyna Kawończyk i jej handpany! Tak brzmi Kopalnia Dźwięków w Katowicach [Zdjęcia, wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/DSC05213_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Katarzyna Kawończyk i jej handpany! Tak brzmi Kopalnia Dźwięków w Katowicach [Zdjęcia, wideo]
![Różne światy zaklęte w pięknych plakatach! Poznajcie Wiktorię Tarnowską i jej Blask Design Studio [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/Blask__26__mini.jpg.webp)
Różne światy zaklęte w pięknych plakatach! Poznajcie Wiktorię Tarnowską i jej Blask Design Studio [Zdjęcia]

Koleje Śląskie gotowe na sezon rowerowy. Po torach kursuje Velo Cug

Wsiadają i jadą! Kobiety podbijają PKM Katowice

Te kobiety znają się na kulturze! Aleksandra Śmigielska i Katarzyna Paradecka z nowymi zadaniami

Koleje Śląskie zmieniły zasady przewozu. Chodzi o... hulajnogi
![Siostry z Paderewy stworzyły piękną przestrzeń do kreatywnego bałaganu i zabaw. Chodźcie z nami do Mess Bebe Atelier [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Siostry z Paderewy stworzyły piękną przestrzeń do kreatywnego bałaganu i zabaw. Chodźcie z nami do Mess Bebe Atelier [Zdjęcia]
!["Katowice są hipsterskie". Poznajcie Aleksandrę Jandę i jej niezwykłe dzieła sztuki [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/DSC02193_Du%C5%BCy_mini.jpeg)